Ana Sayfa · Köşe Yazarları · Dost Siteler · Haber Katagorileri
Ana Menü
Ana Sayfa
Köşe Yazarları
Düğünler Takvimi
Komşularımız
Dost Siteler
Haber Katagorileri
Bize Yazın
Site İçi Arama
Makale Gönder
Haber Gönder
Yararlı Linkler

***KÖPRÜLÜ***
Köprülü Tarihçesi
Köprülüler Rehberi
Köprülü Belediyesi
Köprülü Derneği
Köprülü Tlf.Rehberi
Geleneklerimiz
Manilerimiz
Hastaneler Rehberi
Dêngbej Dinle
Kürtçe Dinle
Kuran Dinle
--------
Ziyaretçi Mesajları
***Resimler **
2008 Videoları -1-
2008 Videoları -2-
2011 Videolar
**Sanal Mezarlık**
Nostalji-1-
Nostalji-2
Anadolu kızları video
En Son İnceleme
Ardahanın Yolları - ...
KÖPRÜLÜ YAYLASINDA B...
Yeni Kanun İle Bilme...
YURT DIŞINDA BULUNAN...
İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENL...
Anket
Sitede Yayınlanan resimlerden memnunmusunuz?

Evet

Hayır

Ankete katılabilmek için üye olmanız yada üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Son Fıkralar
Toplam Fıkra -=[23]=-
Yanlış E-Mail
Eyi ki Dik Geldi
Bir Kuru Bir Pilav
Hasta Şikayeti
Poposunda Ne Kalmış?
Bugün Doğan Üyeler
Bugün Doğan Üyemiz Bulunmamaktadır.
FOTO LİMON

OLİMPİYAT

Aras Catering

Yeşil Göle

NAKLİYECİ

Evlenme Gelenekleri

*Evlenme Gelenekleri.

Yaşamın temel dönüm noktalarından biri olan evlenme,hem kadın ve erkeğin yaşamını birleştirmesi açısından bireysel, hem de aile ve akrabalık bağlarının kurulması açısından toplumsal bir olgudur.

Özellikle küçük köy topluluklarında ve yaylalarda düğün,köyün tamamını içine alan bir faaliyet olması nedeniyle bir “bayram” anlamı kazanır.Evliliğin aşamaları sırasında yapılan törenlerin bazıları yeme-içme,eğlence havası içinde geçer

A) Düğün öncesi
  1) Görücülük,dünürcülük,kız isteme
  2.      a)
Söz kesme
         b)Şerbet

  3)Nişan

  4)Düğün okuntusu
  5)Çeyizin gitmesi ve sergilenmesi
  6)Gelin hamamı

Köprülü Beldesinde evlenme gelenekleri pek az değişime uğramıştır. Evlenme çağı kızlarda 15-19, erkeklerde 18-23 yaşları arasındadır,eskilerde çoğunlukla görücü usulü ile evlenilirdi. Artık gençler evleneceği kişiyi kendileri beğenmektedirler. Buda bizleri diğer il ve ilçelerle kaynaşmamızı sağlıyor.
 

Geleneklerimiz bazı yörelerle uyum sağlamadığında bazı olumsuzluklarda olmuyor değil. Oldukça azalmış olmasına rağmen  eskiden devam eden başlık parası geleneği, kız kaçırma olaylarını da artırmaktadır. Bu ise yakın zamana değin aileler arası düşmanlıklara yol açmaktaydı. Kızların söz hakkı yok gibidir. Erkeklerse evlenme istemlerini ev içinde çekingen, küskün tavırlarla belirtirlerdi. Aracılarla iletirlerdi. Yanıtta aracılara verilirdi. Şimdi ise gençler kendileri büyüklerine fikirlerini belirtirler.

 Erkeğin istediği kızı ana-baba da uygun görürse, kızın evine elçi gönderilir. Erkeğin herhangi bir isteği olmasa da, eğer oğlan evlenme çağına gelmişse kız beğenmeye çıkılır. Elçi gönderme. Doğrudan kız isteme anlamına geldiğinden, önce kadınlar gidip kızı görürler. Elçiler,köyün saygın kişilerinden seçilir. Oğlanın babası ya da yakınların dan birileri elçilerle birlikte gider. Elçiler arasında en yaşlı kişi sözü açar, isteklerini bildirirler. Kız babası da evlenmeden yanaysa, Allahın emri varsa ben ne diyecem? Bir de kızdan soralım, bakalım ne der diye cevaplar. Karısı aracılığıyla kızın düşüncesini elçilere iletir. Evlenmeden yana değilse “Kocalık kızımız yok. Kız tarafı olumlu yanıtladıysa şirni (tatlı) yeme günü kararlaştırılır.Başlık miktarı belirlenir. Erkek tarafınca getirilen kolonya, şeker, meyve gibi şeyler konuklara sunulur. Bu aynı zamanda beh günü (söz kesme) olarak da değerlendirilir.Aynı şekilde bir iki gün sonrada erkek evine şirani götürülür. Ayrı bir sinide de kete ya da çörekle birlikte, güvey için giysilik, çorap, mendil ve nişan yüzüğü bulunur.

Kadınlar ve Erkekler ayrı odalarda toplanır. Güveyin yakınlarından biri kıza yüzüğü takar. Kimi zamanda kız, erkeklerin toplandığı odaya getirilerek, yüzük orada takılır. Sonra boy görmesi denen para verilir. Beh, nişan niteliğinde olmakla birlikte, ayrıca nişan töreni de düzenlenir. Nişan günü kararlaştırılır. Gelinin getireceği yatakların yünleri erkek tarafına aittir. Bu arada bu miktar belirlenir. (genellikle 100 kg.dır.) Kız evinde yapılan nişana her iki tarafın yakınları çağrılır. Kız evine ve geline çeşitli armağanlar alınır.
 

 Düğünün iki bayram arasına ya da Muharrem ayına rastlamamasına özen gösterilir. Damat, kız tarafınca iyi tanınan bir arkadaşı aracılığıyla, gizlice nişanlısını görmeye gider. Düğün öncesinde, belli bir günde çeyiz düzme için iki tarafın önde gelenleri çarşıya iner. Başlıkla birlikte alınacaklar saptanır. Çarşıya inenlere de armağan alınması adettendir. Düğüne her iki taraf kendi konuklarını (konağ) ayrı ayrı çağırır. Konuklara atlı denir. İlkin gelin yada güveyin evine alınan konuklara atlı çayı verilir. Çayda çeyiz görme, kına ve düğün günleri bildirilir. Kimi köylerde atlı deyimi yalnız oğlan evinden kız evine giden konuklar için kullanılır. Konuklar köy halkınca paylaşılır. Her evde birkaç atlı misafir edilir.
 

 B) Düğün
 
1) Kına gecesi
2) Gelin alma
3) Nikah
4) Gerdek

Düğünden önce damat tarafının alıp kız evine gönderdiği yünler yıkamaya götürülür. Genellikle Yayla zamanında Bağırsak deresinde yıkanan yünler damat tarafındandı genç kızlar ve gelinler yardıma giderler.
  
 Sağdışlık ve solduşluk (yenge) geleneği hemen hemen her yörede olduğu gibi Köprülüde de devam etmektedir. Gelinin sol koluna yenge ve güveyin sağ koluna sağdış girer ve düğün süresince hiç yanlarından ayrılmazlar.


Gece gelinin evinde kına gecesi düzenlenir. Kına yakılmadan önce gelinin de güveyinde avucuna para konulur, odadaki tüm konuklara kına yakılır. Oyunlar oynanır. Ertesi sabah gelin alma günüdür. Gelin hazırlanırken kapı önünde davul çalınır, oyunlar oynanır. Bu sırada ağlatma, ağır ağlatma,temıl ağa, cenderme,ve nuri gibi havalar çalınır. Öğle saatlerinde gelin arabaya biner. Bu güvey evine hareket anlamına gelmektedir.Eskide onlarla birlikte müjde yastığı da yola çıkardı. Yastığı konvoydan önce güvey evine götürene çeşitli armağanlar verilirdi. Yol boyunca cirit oynanırdı.
         
         Damat evine düğün alayı vardığında kurbanlar kesilir bir gün önceden hazırlanan meşhur Koreweng Çağ Kebabı gelen misafirlere ikram edilir.

C) Düğün sonrası uygulamaları

İki gün sonra toplanan kadınlar gelinin sandığını açarlar.Sandıkta yazma, leçek, çorap,gibi hediyelerin yanı sıra yıllarca göz nuru döktüğü el işlemeleride yakın akrabalara hediye gönderilirler.
 

Hazırlayan Erkan ÖZÇELİK
Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Yorumlar
ceylan - May 24 2008 12:06:53
güzel geleneklerimize herzaman saygımız vardırsmileysmiley
Yorum Gönder
Yorum Gönderebilmek için Üye Girişi yapmalısınız yada Sitemize Üye Olmalısınız.
Oylama
Sadece üyeler oylayabilir.

Lütfen Üye olun yada Üye girişi yapın.

Henüz bir oylama yapılmamış.
Etkinlik takvimi
Eylül 2018  Ekim 2018  Kasım2018
PSÇPCCP
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31     
Sanal Mezarlık

ÖZYURT PANSİYON

Polat Oto

Reklam

Videoları İzle

Yaylaları İzle

Köprülü Yaylası Videoları için tıkla

Giriş
Kullanıcı Adı

ŞifreHenüz Üye Değil Misiniz?
Buraya tıklayarak üye olabilirsiniz.

Şifreni mi unuttun?
Yeni bir tane istemek için buraya basın.
Kısa Mesajlar
Mesajınızı gönderebilmeniz için üye olmanız yada üye girişi yapmanız gerekmektedir.

torubots
10/03/2018 14:09
[url=http://siwienie.net.
pl/]http://siwienie.net.p
l/[/url]


kunt312
08/16/2018 06:31
güncel [url=http://borsacanli.ne
t] borsa canlı [/url] ekranı ile sitemizden borsa verilerini anlık öğrenebilirsiniz.


fikri hoca
11/03/2016 19:16
Yüce ALLAH,a duan hastahanede ve evlerinde hasta olan ve şifa bekleyenlere ALLAH Hayırlı şifalar nasip etsin E FİKRİ HOCA

fikri hoca
11/16/2015 10:07
ARZU VE İSTEYİM/ Tüm hastahanelerden ve evlerinden hasta olan bay ve bayan kardeşlerime yüce ALLAH. tan acil şıfalar dilerim.Dermansız hastalık vermesin İNŞALLAH,amin. E İMAM FİKRİ HOCA

fikri hoca
10/18/2015 16:23
Hastahanede veya evlerinde hasta olanlara ALLAH,tan hayırlı acil şifalar dilerim.E İMAM FİKRİ HOCA

Kısa Mesajlar Arşivi