Ana Sayfa · Köşe Yazarları · Dost Siteler · Haber Katagorileri
Ana Menü
Ana Sayfa
Köşe Yazarları
Düğünler Takvimi
Komşularımız
Dost Siteler
Haber Katagorileri
Bize Yazın
Site İçi Arama
Makale Gönder
Haber Gönder
Yararlı Linkler

***KÖPRÜLÜ***
Köprülü Tarihçesi
Köprülüler Rehberi
Köprülü Belediyesi
Köprülü Derneği
Köprülü Tlf.Rehberi
Geleneklerimiz
Manilerimiz
Hastaneler Rehberi
Dêngbej Dinle
Kürtçe Dinle
Kuran Dinle
--------
Ziyaretçi Mesajları
***Resimler **
2008 Videoları -1-
2008 Videoları -2-
2011 Videolar
**Sanal Mezarlık**
Nostalji-1-
Nostalji-2
Anadolu kızları video
En Son İnceleme
Ardahanın Yolları - ...
KÖPRÜLÜ YAYLASINDA B...
Yeni Kanun İle Bilme...
YURT DIŞINDA BULUNAN...
İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENL...
Anket
Sitede Yayınlanan resimlerden memnunmusunuz?

Evet

Hayır

Ankete katılabilmek için üye olmanız yada üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Son Fıkralar
Toplam Fıkra -=[23]=-
Yanlış E-Mail
Eyi ki Dik Geldi
Bir Kuru Bir Pilav
Hasta Şikayeti
Poposunda Ne Kalmış?
Bugün Doğan Üyeler
bilimveteknik
bilimveteknik_75
semrapolat
turantopci
FOTO LİMON

OLİMPİYAT

Aras Catering

Yeşil Göle

NAKLİYECİ

BU GÜZEL BÖLGEYE YATIRIM VAKTİ GELDİ.
Değerli Hemşerilerim;
Dünyada ki ekonomik ve ekolojik şartlar bölgemiz için.önemli bir fırsat yaratmaktadır.Bölgemizde var olan tarım ve hayvancılık potansiyeli,ülke geneli,ve bölge için kayda değer bir önem arzetmektedir.aslında hiçbir bölgede olmayan bu potansiyel,yıllarca verimsiz kullanıldı ve kullanılmaktadır.Gerek devletin ihmali,gerekse bölge insanının bilinçlenmeyişi,bu önemli fırsatın kullanılmasını engellemiştir.Tarım ve köyişleri Bakanlığının çıkardığı haritaya bakacak olursak,bölgemiz çok önemli bir süt ve süt ürünleri üretim merkezidir.Halihazırda önemli olmasının yanında birde gelişime açık şartlara elverişli olmasıda aşikardır.Bakın Türkiye genelindeki süt ve ürünlerini üretim yoğunluklarına,hiç biri bölgemize rakip olamayacak olmalarına rağmen,bizden kat be kat önde olmaları anlaşılır bir durum değildir.Bunu kabullenmek,bölgenin kaderiyle oynamayla eşdeğerdir.
Kıt şartlarda yapılan üretimde,gerek ulusal gerekse uluslararsı standartlara uygun olmadığından dar bir çevrede heba edilmektedir.O Kadar ürün çeşidi içinde sadece KAŞAR peynirini standartlara uygun üretiliyor olması yetersizdir.
Arada bir gezdiğim GIDA FUAR'larında Bölgemizin en büyük üreticileri bile yeterince yer almamaları,yada yetersiz olmaları sorunu özetliyor aslında.

YAPILABİLECEKLER:
(sadece köyümüzle sınırlı yazıyorum)

Köydeki veyakın çevre köylerdeki süt hayvanları taranmalı,süt bakımından verimli ve iklim şartlarına elverişli cins hayvanlarla değişim sağlanmalı,
İşlenecek süt ürünleri belirlenmeli,Üretimin her aşamasındaki ürünler kullanılmalı ve uluslararsı standartlara uygunluğu sağlanmalıdır.
Köyün ekonomisine çok önemli katkı sağlayacak bir süt ve süt ürünleri işleme tesisi kurulmalı.Bölgenin özelliklerini yansıtan bir MARKA yaratılmalı.Özellilkle bölgemizde üretilebilecek katmadeğeri yüksek çeşitler üretilmeli örneğin:kaşar peyniri,beyaz peynir,örgü peyniri,hellim peyniri,tulum peyniri,çeçil peynir,gravyer,permasan peyniri,teryağı,pastörize edilmiş süt v.s. Bütün bunlar uluslarası stadartlara uygun olarak işlenip üretilmeli.
Ayrıca bunlar;kalite kategorilerine ayrılabilir başka yerde olmayan önemli bir avantajda sağlayabilir,Mesela Nisan-temmuz arası özel üretim tereyağı ve peynirler için özel bir kategori oluşturulabilir.Ekolojik tarımın yayılıyor olması önemli bir fırsata dönüştürülebilir.Buradaki hayvancılığın doğal şartlarda yapılıyor olması benzersiz bir avantaj sağlayacağı kesin.Bunları yaparken doğallığı koruyacak çok dikkatli adımlar atılmalıdır.Mesela kimyasal gübreler kullanmak yerine sulama sistemleri tercih edilmelidir,

Aslında saydıklarımın yapılamayacak imkansız şeyler olmadığını aşağıda vereceğim ekipman,ve üretim-pazarlama stratejisiyle ne kadar yapılabili olduğunu göreceksiniz.

GERKLİ EKİPMAN:
Standartlara uygun üretim tesisi binası
2 Adet büyük süt depolama tankı
2 Adet süt pastörizasyon tankı
2 Adet peynir yoğurma kazanı
Kalıplama ünitesi
Vakkumlama ve ambalajlama unitesi
Baskı ve paketleme ünitesi
Tereyağı üretim kazanı
Gerekli olan önemli ekipmanlar bunlar olmakla beraber ayrıntılarda kullanılacak diğer
araç gereçler ide katacak olursak çok ta büyük meblağlar tutmamaktadır.Hatta bütün bunları yapan bir tanıdığım yatırımın karşılığını 2 yılda aldığınıda beyan ediyor vede makul buluyorum.

Tüm bunlar temin edildikten sonra,gerekli yaşal işlemler ruhsatlar,kalite belgeleri alındıktan sonra sıra ii bir satış pazarlama stratejisi oluşturmaya geliyor.tüm satış-pazarlama teknikleri ve teknoloji iyi kullanıldığında,zaten kaliteli ve benzersiz olan mamüller pazardaki hak ettiği yeri kısa sürede alacağından kimsenin şüphesi olmasın,Gerek bölgesel,gerekse yurt genelindeki gıda fuarlarında,intenet ortamında ilgili yazılı basında,tanıtımı iyi yapılmalı,gıda toptancıları ve büyük marketlerle düzenli çalışılması durumunda devasa bir pazar da hak ettiği payı mutlaka lacaktır.Bu bölgenin en önemli kurtuluş yollarından bir tanesidir.Burada yapılacak ve olumlu sonuçlanacak bir çalışma diğer yakın bölgelerede örnek olacaktır.Bütün bunları 2-3 ortaklı bir aile şirketinin,yapabileceği gibi,belediye ve derneğin ortak bir yatırım planıylada olabilecek bir hadisedir.Böyle bir plan varmıdır halihazırda bilmiyorum ama.Bir an önce planlanıp uygulamaya geçilirse,sonraki adımları daha kolay gelişecektir,Gelişmiş bölge ve toplumların böyle düzenli vede büyük çaplı projelerle ilerlediklerini görüyoruz.Büyük düşünmek hızlı atılım yapmak bölgemiz için de şık olacaktır
Saygılarımla
Oktay ÖZAKDAĞ

Yorumlar
Serkan_karakilic - December 27 2008 12:56:55
Erdem DEĞİRMENCİ Abimizin Bal üzerine yaptığı tespitler ve Oktay ÖZAKDAĞ Abimizin Süt ve Süt ürünleri ile alakalı tespitleri ve çözüm önerileri'nin dikkate alınması gerekiyor.Bölgemizin ekonomisini geliştirecek,refah seviyesini artıracak bu ve benzeri öneriler,çalışmalar ufkumuzun genişlemesine ve çalışmaların işlevsel hala gelmesine zemin hazırlayacaktır...
ERDEM - December 27 2008 14:22:39
Sayın Oktay Bey;
Yazınızı beğenerek okudum ve konuya ilginizden dolayıda memnun kaldım.
Ancak benimde bazı tespitlerim oldu anuda sizlerle paylaşmak isterim. Öncelikle bizim bölgemizdeki hayvancılık potansiyelinin kadma değerinin dışarıya gştmesinin en büyük sebebi bu işleri yapacak insanların günümüzü takip edecek bilgi ve imkanlar sahip olmadığındandır. Bu bilgi ve imkanları sıralauack olursak;
1- Verimli hayvancılık yapacak yüksek okul mezunu kalifiye insan yetiştiremedik.
2- Hayvancılık yapmay müsait alt yapı yatırmları yapmadan kara düzen yapmay çalıştık. Fenni ahır sistemi ile alakalı yatırım yapmayı hiç düşünmedik.
3- Süt ve et verimi yüksek hayvan ırkı konusunda doğru düzgün araştırma ve geliştirme yapmadık ve yapmayıda düşünmüyoruz.
4- Hayvancılık yaparken bu işin en önemli girdi kalemi hayvan hariçinde yemdir. Bölgemizde kla**** düzende sadece merlarımızda yetişen ottan istifade ettik. YApılacak fenni ahırlarda en verimli yem ne kullanırız, bu konuda bölgemizde hangi yem geliştirilir, geliştirilmezse dışardan en ekonomik nerlerden sağlarız ve bunu topluca nasıl temin ederiz.
5- Tüm bunları yaparken beldemizdeki feodal yapının kırılarak tüm insanlarımızı bu bilince dahil ederek tüm halkın refah seviyesi hedef alınmalı.
6- Sayısı az büyük işletmeler kurarak üretilen ürünleri işlenmesi pazara sunulması konusunda ortak pazar mantığıyla kooperatif kurmalıyız.
7- İşletme kuracak kişileri bir araya getirerek bir üst danışma kurulu oluşturlarak bölgemizde daha önce kurulan işletmelerin hatalarından ve başarılarından ders çıkararak kararlar almalıyız.
8- doğru ürünleri talep dahi olmadan pazar arz adip talep için reklam yatırmı yapıp satış yapmlıyız. Pazarlam ve satış ayrı birimler olmalı.
9- Pazara ürün sunarken büyük şehirlerdeki akrablarımızdan ve dostlarımızdan fikir ve destek almalıyız.
10- İşletmere kurumsal alt yapılar kurmalıyız.(aile işletmelri olsalar dahi)
11- Tüm bu yatırmları yaptıktan sonra:
a- süt ve süt ürünleri
b- et ve et ürünleri
c- yarı mamul deri sanayii
d- Organik güpre tesisi(pazardaki açık %95)
Gübreden bio gaz üretip tedaş a elektirk nerjisi satabiliriz. Bu konuda avrupa ki uygulana projeler çok başarılı olmuştur. Türkiye'dede yenilenebilir enerji yasası kapsamına alınmış bir konudur. Tüm Ardahanın hayvacılık kaderini değiştirebilecek bir konudur.
12- Bölgenmizdeki büyük baş hayvancılık potansiyelinden daha büyük bir potansiye ise tamamen bakir bir şekilde karadenizden gele araıcılara kalmış durumda

Yani kısaca anlatırsak bölgemiz için yapılacak çok şeyler olduğunu hepimiz düşünüyoruz ama sadece içkili eğlence geceleri için bir araya geliyoruz. Bu konuda hep beraber olup fikirler ve ortaklıklar için sık sık bir araya gelip konuşup projeler üretip hayata geçirebiliriz. Bizim bölgemiz çok değerli olup her gecen gün bu değer artacaktır. Tüm dünya ülkeleri küresel ısınmanın en az etkilendiği yerlere yatırım yapmaya devam edecektir.

Saygı ve sevilerimle

Erdem DEĞİRMENCİ
Yorum Gönder
Yorum Gönderebilmek için Üye Girişi yapmalısınız yada Sitemize Üye Olmalısınız.
Oylama
Sadece üyeler oylayabilir.

Lütfen Üye olun yada Üye girişi yapın.

Henüz bir oylama yapılmamış.
Etkinlik takvimi
Mart 2018  Nisan 2018  Mayıs2018
PSÇPCCP
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30       
Sanal Mezarlık

ÖZYURT PANSİYON

Polat Oto

Reklam

Videoları İzle

Yaylaları İzle

Köprülü Yaylası Videoları için tıkla

Giriş
Kullanıcı Adı

ŞifreHenüz Üye Değil Misiniz?
Buraya tıklayarak üye olabilirsiniz.

Şifreni mi unuttun?
Yeni bir tane istemek için buraya basın.
Kısa Mesajlar
Mesajınızı gönderebilmeniz için üye olmanız yada üye girişi yapmanız gerekmektedir.

fikri hoca
11/03/2016 19:16
Yüce ALLAH,a duan hastahanede ve evlerinde hasta olan ve şifa bekleyenlere ALLAH Hayırlı şifalar nasip etsin E FİKRİ HOCA

fikri hoca
11/16/2015 10:07
ARZU VE İSTEYİM/ Tüm hastahanelerden ve evlerinden hasta olan bay ve bayan kardeşlerime yüce ALLAH. tan acil şıfalar dilerim.Dermansız hastalık vermesin İNŞALLAH,amin. E İMAM FİKRİ HOCA

fikri hoca
10/18/2015 16:23
Hastahanede veya evlerinde hasta olanlara ALLAH,tan hayırlı acil şifalar dilerim.E İMAM FİKRİ HOCA

fikri hoca
06/26/2015 19:19
tüm hastalara yüce ALLAHtan acil şifalar dilerim E İMAM FİKRİ HOCA