Ana Sayfa · Köşe Yazarları · Dost Siteler · Haber Katagorileri
Ana Menü
Ana Sayfa
Köşe Yazarları
Düğünler Takvimi
Komşularımız
Dost Siteler
Haber Katagorileri
Bize Yazın
Site İçi Arama
Makale Gönder
Haber Gönder
Yararlı Linkler

***KÖPRÜLÜ***
Köprülü Tarihçesi
Köprülüler Rehberi
Köprülü Belediyesi
Köprülü Derneği
Köprülü Tlf.Rehberi
Geleneklerimiz
Manilerimiz
Hastaneler Rehberi
Dêngbej Dinle
Kürtçe Dinle
Kuran Dinle
--------
Ziyaretçi Mesajları
***Resimler **
2008 Videoları -1-
2008 Videoları -2-
2011 Videolar
**Sanal Mezarlık**
Nostalji-1-
Nostalji-2
Anadolu kızları video
En Son İnceleme
Ardahanın Yolları - ...
KÖPRÜLÜ YAYLASINDA B...
Yeni Kanun İle Bilme...
YURT DIŞINDA BULUNAN...
İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENL...
Anket
Sitede Yayınlanan resimlerden memnunmusunuz?

Evet

Hayır

Ankete katılabilmek için üye olmanız yada üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Son Fıkralar
Toplam Fıkra -=[23]=-
Yanlış E-Mail
Eyi ki Dik Geldi
Bir Kuru Bir Pilav
Hasta Şikayeti
Poposunda Ne Kalmış?
Bugün Doğan Üyeler
Bugün Doğan Üyemiz Bulunmamaktadır.
FOTO LİMON

OLİMPİYAT

Aras Catering

Yeşil Göle

NAKLİYECİ

BİLGİ TOPLUMUNA DOĞRU VE HOŞGÖRÜ
Değerli hemşerilerim;
dünyada ve hatta evrende birşeylerin değiştiğini geliştiğini biliyoruz.tarih öncesinden başlayan bu değişim ve gelişim hızla devam ediyor.ve gelecektede devam edecek.rabbimizin koyduğu bir kural olsa gerek bunları öngörmenin insan beyni için daima sınırları vardır.ama varlıkların içinde en akıllısının insan olduğunu bildiğimiz için sadece insanlar bu değişim ve gelişimden avantaj elde edebilime kabiliyetine sahip.
bu değişim ve gelişimleri özetleyecek olursak;evrim teorisinden bildiğimiz fiziki değişim,kültürel değişim,teknolojik değişim ekomomik değişim vs.
tabi bunları dünya yada evren bazında değil,sadece her toplum kendi bazında analiz ettiği zaman bu evrensel değişim ve gelişimlerin bilincine varıp kendi menfaatine çevirebilme kabiliyeti kazanır.
ben bunu kendi köyümüz yani toplumumuzu ilgilendiren kısmını tartışmakta fayda görüyorum.ve naçizane fikirlerimi sizinle paylaşacağım...
en başından başlayıp eleştirmekten fayda görürüyorum.
en basit tarafından bakacak olursak,toplumumuzda problem teşkil eden ve insanları kutuplara bölen en büyük etken belediye seçimleriydi,nelerin yaşandığını anlatmama gerek yok .
sadece karşı partiye oy vermiş diye 60 yaşında bir kadını ve 7 yaşındaki torununu yayla yolunda traktörüne almayan bir zihniyete dur diyecek cesarette bir lider çıkaramadımı koskoca bir toplum.
Çayır zamanı 10 metrelik bir alanda kepçeyi eğri vurmuş diye yarım zoğ ot için birbirine girenlerde cabası.
tabi o dönemleri fazla irdelemeyelim buna hakkımızda yok,çünkü o zamanlarda toplumu eğitecek olgunlaştıracak hiçbir entsrüman yoktu.insanlar kendi bildiklerini hep doğru sanırlardı.
Ama şimdi hiçbir bahane üretme lüksümüz yok artık sanırım. Toplumun ileri gelenleri,tolumu ileri götürecek projeleri acilen üretmeli,proje üreten liderlik yapanada destek olunmalı.Birbirini çekememek gibi ilkel olgulardan kaçınılmalı sağduyulu ve bölgenin birlik bütünlüğünü zedeleyecek davranışlardan kaçınılmalıdır.
demokrasiyi sindirmiş bir toplum olma vaktimiz çoktan geçmiş,biraz daha basitçe açacak olursak,her kesimin memnun olması için herkesi belediye başkanı yada lider yapmak gerekmez zaten bu teorik olarakta mümkün değil.
lider liderliğini yapacak,yardımcısı yardımcılığını,sayman saymanlığını,memur memurluğunu,kısacası halkın tamamı üstüne düşeni yapmak zorunda.yapamayan başarısız olanın yerine başarılıyı getirmekte bu mekanizmanın bir parçası olduğunun bilinciyle hareket etmek lazım.bütün gelişmiş toplumlarda olduğu gibi.
Zaten bizi biz yapan çok güçlü ve benzersiz değerlerimizin olduğunu biliyoruz.
hastalıkta,düğünlerde,cenazelerde nasıl bir dayanışma ve yardımlaşmanın olduğunu anlatmaya gerek yok,devlet hastanelerinde görüyoruz,bir cenazeyi morga kaldırmak için hademeden,hemşireden yardım isteyenler.bizim cenazeleri görünce gıpta ile bakarlar.Hatta eşim kırgızistanlı olduğu için bir gün tesadüfen çapa hastanesinde aşırı kalabalık olan bir cenazeye rastladık,ve ben kesin bizim köylü biri ölmüş dediğimde inanmadı,sadece sizin köyün cenazelerimi kalabalık olur dedi,ve gittik baktıkki ben yanılmamışım,ve oda gururlandı kendi çapında...
Böylesine önemli değerlere sahip bir toplum,hiçbir zaman hedefine sınır koymamalı,yeni nesilde var olan bilgi ve hoşgörü iyi bir sinerjiye dönüştürülmeli.yörenin kalkındırılması için herkes elini taşın altına koymalı belediye dernekler ve diğer toplum örgütlerinin faydalı projeler geliştimelerini teşvik etmeli ve takipçiliğini yapmalı.
en önemlisi icraatlarını sergileme fırsatı verilmeli.genelde dernekler, sadece halkın parasıyla sefa süren kurumlar olarak bilinir,bakın türk-iş sendikasına;akşam uyurken zam sabah kalkarken zam haberleriyle uyanıyoruz,kimsenin gıkkı çıkmıyor,sadece 1 mayısta taksimde yürüyüş yapmak için can havliyle mücadele ediliyor.Be kardeşim sen işçinin toplu iş görüşmelerinde,vergilerin indirilmesinde,sosyal güvenlik yasa tasarısında böyle mücadele etsene. ne yapsın vatandaş senin taksimdemi yüürüdüğünü,habur sınır kapısındamı....
Kısacası sadece söylemlere kanacak kapasiteyi aştı bu millet.
Yöremizin kalkınması için ne gerekiyorsa analiz edelim,dünyadaki olumlu gelişmeleri kendimize uyarlayalım,birlik ve bütünlüğümüzü koruyalım,
Toplumun çıkarlarını,kişisel çıkarlarının üstünde gören toplumların daha çabuk ilerlediklerini,aynı zamanda birlik ve beraberliklerini sağlamalarını 1. koşul olarak gördüklerini anlamalıyız artık,kendimize uyarlarsak;hamo'larla beki'lerin anlaşmazlıkalrı veya karahasanlar'la purto'ların anlaşmazlıkları sadece onlara zarar verir.halbuki hepsinin birlik olup ankara'yla yada izmir'le mücadele etmeleriyle neler kazabileceklerini siz düşünün.
yakın tarihte amerikada kızılderililer,zenciler beyazlar birbirine giriyordu,soykırıma varan ölçülerde şiddet uygulanıyordu ama gelişmiş toplumun gerekleri doğrultusunda şimdi hepsi kardeş olmuş ve ırakla afganistanla bilmem nereyle savaşıyor birlikte mücadele ediyorlar.kendi menfaatlerini koruyor vede şimdi amerika dünya lideri,bizlerde birbirimize hoşgörülü olup beraber mücadele edersek neler yapabileceğimizi siz hesaplayın.Bırakalım kişisel çıkarları yada bir ölçüsü olsun. bu yörenin insanının birlik ve beraberliği bilgi ve beceriyle birleştiği zman neleri başarabileceklerini hayal bile edemezsiniz.varsın devlet buraya fabrika yapmasın,hizmet götürmesin.biz bize yeteriz artarız bile.
daha sonraki yazılarımda nelerin yapılabileceğini,nelerin yapılması gerektiğini sizlerle paylaşacağım...
Hoşçakalın...

Oktay ÖZAKDAĞ
Yorumlar
hayrettin_gokbulut - July 06 2008 07:51:36
çok güzel analiz etmişsin abi tebrik ederim. çabuk kaynaşan çabuk kavga eden toplum değil kaynaşıp faydalı icratlar üreten kavga etmeden fikri ne olursa olsun dinlemesini bilen tartışa bilen bir toplum şüpesiz hepimiz için faydalı olacakır,bu anlamda biraz ilerlediğimizi düşünüyorum. saygılarımla
Yorum Gönder
Yorum Gönderebilmek için Üye Girişi yapmalısınız yada Sitemize Üye Olmalısınız.
Oylama
Sadece üyeler oylayabilir.

Lütfen Üye olun yada Üye girişi yapın.

Harika! Harika! 100% [2 Oylar]
Çok İyi Çok İyi 0% [Oylanmamış]
İyi İyi 0% [Oylanmamış]
Fena Değil Fena Değil 0% [Oylanmamış]
Kötü / Berbat Kötü / Berbat 0% [Oylanmamış]
Etkinlik takvimi
Ağustos 2018  Eylül 2018  Ekim2018
PSÇPCCP
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Sanal Mezarlık

ÖZYURT PANSİYON

Polat Oto

Reklam

Videoları İzle

Yaylaları İzle

Köprülü Yaylası Videoları için tıkla

Giriş
Kullanıcı Adı

ŞifreHenüz Üye Değil Misiniz?
Buraya tıklayarak üye olabilirsiniz.

Şifreni mi unuttun?
Yeni bir tane istemek için buraya basın.
Kısa Mesajlar
Mesajınızı gönderebilmeniz için üye olmanız yada üye girişi yapmanız gerekmektedir.

kunt312
08/16/2018 06:31
güncel [url=http://borsacanli.ne
t] borsa canlı [/url] ekranı ile sitemizden borsa verilerini anlık öğrenebilirsiniz.


fikri hoca
11/03/2016 19:16
Yüce ALLAH,a duan hastahanede ve evlerinde hasta olan ve şifa bekleyenlere ALLAH Hayırlı şifalar nasip etsin E FİKRİ HOCA

fikri hoca
11/16/2015 10:07
ARZU VE İSTEYİM/ Tüm hastahanelerden ve evlerinden hasta olan bay ve bayan kardeşlerime yüce ALLAH. tan acil şıfalar dilerim.Dermansız hastalık vermesin İNŞALLAH,amin. E İMAM FİKRİ HOCA

fikri hoca
10/18/2015 16:23
Hastahanede veya evlerinde hasta olanlara ALLAH,tan hayırlı acil şifalar dilerim.E İMAM FİKRİ HOCA

fikri hoca
06/26/2015 19:19
tüm hastalara yüce ALLAHtan acil şifalar dilerim E İMAM FİKRİ HOCA