Ana Sayfa · Köşe Yazarları · Dost Siteler · Haber Katagorileri
Ana Menü
Ana Sayfa
Köşe Yazarları
Düğünler Takvimi
Komşularımız
Dost Siteler
Haber Katagorileri
Bize Yazın
Site İçi Arama
Makale Gönder
Haber Gönder
Yararlı Linkler

***KÖPRÜLÜ***
Köprülü Tarihçesi
Köprülüler Rehberi
Köprülü Belediyesi
Köprülü Derneği
Köprülü Tlf.Rehberi
Geleneklerimiz
Manilerimiz
Hastaneler Rehberi
Dêngbej Dinle
Kürtçe Dinle
Kuran Dinle
--------
Ziyaretçi Mesajları
***Resimler **
2008 Videoları -1-
2008 Videoları -2-
2011 Videolar
**Sanal Mezarlık**
Nostalji-1-
Nostalji-2
Anadolu kızları video
En Son İnceleme
Ardahanın Yolları - ...
KÖPRÜLÜ YAYLASINDA B...
Yeni Kanun İle Bilme...
YURT DIŞINDA BULUNAN...
İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENL...
Anket
Sitede Yayınlanan resimlerden memnunmusunuz?

Evet

Hayır

Ankete katılabilmek için üye olmanız yada üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Son Fıkralar
Toplam Fıkra -=[23]=-
Yanlış E-Mail
Eyi ki Dik Geldi
Bir Kuru Bir Pilav
Hasta Şikayeti
Poposunda Ne Kalmış?
Bugün Doğan Üyeler
ugur_tanci
FOTO LİMON

OLİMPİYAT

Aras Catering

Yeşil Göle

NAKLİYECİ

Batıya koşan Türkiye’de unutulan Aşıklık geleneği
Batıya koşan Türkiye’de unutulan Aşıklık geleneği
Anadolu topraklarında yetişen Karacaoğlan, Köroğlu, Dadaloğlu, Pir Sultan Abdal, Aşık Veysel, Murat Çobanoğlu, Aşık Mahzuni Şerif, Aşık Rüstem Alyansoğlu, Yaşar Reyhani gibi bu işe gönül veren en güzeleni yapan halk ozanları, sazı ve sözü ile Türk aşıklık geleneğini büyük bir sorumluluk taşıyarak bu güne kadar getirmişlerdir.

Binlerce yıllık tarihimizde, halkıyla kucaklaşan aşıklık geleneği bir sürü usta aşıkların süzgecinden geçerek derlenmiş, kendine özgü yapısı olan sazlı veya sazsız, doğaçlama, yazarak geleneğe bağlı şiir söyleyenlere âşık bu söyleme biçimine, aşıkları yönlendiren kuralların bütününe aşıklık geleneği denir. Yaşadıklarını; Türküleriyle dizeleriyle, sözleriyle hep yüreklere hitap eden Aşıklarımız asırlar boyunca, yüreklerindeki duygu yoğunluğunu sazlarına aktarıp dinleyenlerle paylaşmışlardır.
Aşıklık bazen babadan oğul’a geçmiş bazen halk geleneğinde ise aşıklık gücünün rüyada Pirinden aldığın veya "aşk badesini" içmekle kazanıldığı inancı hakim olmuştur. Diğer yandan “Bade” içip halk aşığı olan isimlerin sayıları da hayli fazla son zamanlarda “Rüya Motifi” günümüz âşıkları tarafında neredeyse reddedilmiş durumda. Bilgisizliğin üzerin bilgi inşa edilmediği gibi bilgi sahibi olunmadan fikir sahibi olmanın mümkün olmadığı da bir gerçektir. Yeni bir geleneği bir önceki geleneğin üstüne inşa edilmesi için iyi öğrenilip belli bir eğitimden sonra denenmelidir.

Asırlar boyu Anadolu insanını mutlu eden o güçlü geleneğe sahip çıkanların sayısı azalmakta . Her geçen gün batı müziğine rağbet eden insanların bakışlarını ozanlık kültürüne çevirmek ve aşıklık geleneğini bu çağın insanının beğenisine sunmak üzere çizgisinden ayırılmadan özellikle yozlaşmadan yeniden yapılanmasına bağlıdır.
Aşıklar yaşadıkları ülkelerin, toplumların sorunlarını, halkın aydınlanmasını, özellikle toplumların değişimini ve gelişimini sağlayıp kitleleri kucaklayacak bir çıkış yolu, bir yenilik hareketinin başlamasıyla dinleyeci sahip çıkar böylelikle geleneği yaşamaya başlar.

Gelişen süreçte aşıkların büyük katkılarıyla Orta Asya'dan günümüze kadar gelen geleneklere bağlı oluşan halk edebiyatımız son zamanlarda usta aşıklar tarafından veya aşıkların bağlı olduğu bir üst kurum olmadığı için denetlenemeyip aşıklık geleneğine her geçen gün ilgi ve alakanın azalması kötü bir gidişattır. Eskiden sanat olarak yapılıp bir geçim kaynağı olan Aşıklık son zamanlarda hobi veya ikinci iş olarak yapılınca tam anlamıyla topluma aktarılmadığı ortata dahada aşıklık geleneğini bilen, ve o gelenekle yaşamak isteyen dinleyici kitlesi çok azaldığı için Aşıklık geleneği bir gerileme sürecine geçmiştir. Âşıklık geleneğini besleyen kültür kaynaklarının azalması ve sözlü geleneğin zayıflamasıyla âşıklar ve şiirleri eserleri unutulma tehlikesini yaşamaya başlamışlardır. Bu süreçte usta-çırak ilişkisi bitme noktasına gelmesiyle gelenek önünü göremez hale gelmiştir
Yıllarca insanları eğlendiren aşık karşılaşmaları, deyişleri, toplantıları, fasılları örneklerleri yaşatılması için örneğin Karsta Murat Çobanoğlu gazinosunda Erzurum'da Âşıklar Kahvehanesi aşıklık geleneğini sürdürme gayretini göstermektedir.

Bu geleneğin yaşatılması için gösterilen çabalara en büyük destek ise 2005 Yılında temeli atılan ve her yıl büyüyerek devam eden Türkiye’deki Aşıkları kucaklayan Türkiye Murat Çobanoğlu Aşıklar Bayramı bu geleneğe ivme, heyecan ve coşku katarak geleneğin devamına büyük bir yol haritası olmuştur.
Mustafa Küpeli

Mustafakupeli36@gmail.com
Yorumlar
ceylan - May 18 2008 13:37:10
çok güzel sözleri var maşallahsmileysmileysmiley
Yorum Gönder
Yorum Gönderebilmek için Üye Girişi yapmalısınız yada Sitemize Üye Olmalısınız.
Oylama
Sadece üyeler oylayabilir.

Lütfen Üye olun yada Üye girişi yapın.

Henüz bir oylama yapılmamış.
Etkinlik takvimi
Ağustos 2018  Eylül 2018  Ekim2018
PSÇPCCP
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Sanal Mezarlık

ÖZYURT PANSİYON

Polat Oto

Reklam

Videoları İzle

Yaylaları İzle

Köprülü Yaylası Videoları için tıkla

Giriş
Kullanıcı Adı

ŞifreHenüz Üye Değil Misiniz?
Buraya tıklayarak üye olabilirsiniz.

Şifreni mi unuttun?
Yeni bir tane istemek için buraya basın.
Kısa Mesajlar
Mesajınızı gönderebilmeniz için üye olmanız yada üye girişi yapmanız gerekmektedir.

kunt312
08/16/2018 06:31
güncel [url=http://borsacanli.ne
t] borsa canlı [/url] ekranı ile sitemizden borsa verilerini anlık öğrenebilirsiniz.


fikri hoca
11/03/2016 19:16
Yüce ALLAH,a duan hastahanede ve evlerinde hasta olan ve şifa bekleyenlere ALLAH Hayırlı şifalar nasip etsin E FİKRİ HOCA

fikri hoca
11/16/2015 10:07
ARZU VE İSTEYİM/ Tüm hastahanelerden ve evlerinden hasta olan bay ve bayan kardeşlerime yüce ALLAH. tan acil şıfalar dilerim.Dermansız hastalık vermesin İNŞALLAH,amin. E İMAM FİKRİ HOCA

fikri hoca
10/18/2015 16:23
Hastahanede veya evlerinde hasta olanlara ALLAH,tan hayırlı acil şifalar dilerim.E İMAM FİKRİ HOCA

fikri hoca
06/26/2015 19:19
tüm hastalara yüce ALLAHtan acil şifalar dilerim E İMAM FİKRİ HOCA