Ana Sayfa · Köşe Yazarları · Dost Siteler · Haber Katagorileri
Ana Menü
Ana Sayfa
Köşe Yazarları
Düğünler Takvimi
Komşularımız
Dost Siteler
Haber Katagorileri
Bize Yazın
Site İçi Arama
Makale Gönder
Haber Gönder
Yararlı Linkler

***KÖPRÜLÜ***
Köprülü Tarihçesi
Köprülüler Rehberi
Köprülü Belediyesi
Köprülü Derneği
Köprülü Tlf.Rehberi
Geleneklerimiz
Manilerimiz
Hastaneler Rehberi
Dêngbej Dinle
Kürtçe Dinle
Kuran Dinle
--------
Ziyaretçi Mesajları
***Resimler **
2008 Videoları -1-
2008 Videoları -2-
2011 Videolar
**Sanal Mezarlık**
Nostalji-1-
Nostalji-2
Anadolu kızları video
En Son İnceleme
Ardahanın Yolları - ...
KÖPRÜLÜ YAYLASINDA B...
Yeni Kanun İle Bilme...
YURT DIŞINDA BULUNAN...
İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENL...
Anket
Sitede Yayınlanan resimlerden memnunmusunuz?

Evet

Hayır

Ankete katılabilmek için üye olmanız yada üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Son Fıkralar
Toplam Fıkra -=[23]=-
Yanlış E-Mail
Eyi ki Dik Geldi
Bir Kuru Bir Pilav
Hasta Şikayeti
Poposunda Ne Kalmış?
Bugün Doğan Üyeler
bilimveteknik
bilimveteknik_75
semrapolat
turantopci
FOTO LİMON

OLİMPİYAT

Aras Catering

Yeşil Göle

NAKLİYECİ

KÖPRÜLÜ YAYLASINDA BİRKAÇ GÜN
KÖPRÜLÜ YAYLASINDA BİRKAÇ GÜN
Özlemini çektiğim zaman artık gelmişti. Yirmi saatlik yolculuktan sonra Kosor’u geçince otobüsün hızının yer yer 20 km’ye kadar düştüğünde övüle övüle bitirilemeyen Yeşil Göle’ye yaklaştığımızı anladım. Kayalıklardan oluşan, sıra sıra dizilmiş, iki cephede de bitmek bilmez sarp dağlar, yüksekliğini görmeme izin vermeyerek “Haddini bil!” der gibi dikilmişlerdi. O dağların arasında yolculuk yaptığımda yukarıda boncuk gibi dizilen kayalıkların her an düşeceklermiş korkusu sardı beni. Tepemize kayalar yuvarlanmadan Karınca düzüne varınca sisler arasında gömülmüş Göley’e bir kilometre yol kalmış, Erzurum sınırını da yeni geçmiş bulunmaktaydık.

Göle’ye vardığımızda saatler sabahın 06.00’sını gösterseler de köylerden gelen yolcu minibüsleri de bizleri selamlarcasına çarşıdaki köy kahvelerinin önlerinde yerlerini almaya başlamışlardı.

Oltu Caddesi’nde bizleri bir merasim takımı edasıyla karşılayan kaşkacılarla beraber (at arabacılar) Kars Caddesi üzerinde bulunan Göle Terminali’ne aynı anda girdik.

Otobüsten inenlerin heyecanlarını, hasretle bekleyenlere sarılmaları, o duygusal anları izlerken Köprülü’den beni karşılayan Minibüsçü Naci’nin elimdeki valizi alması ile kendi dünyama ancak dönebilmiştim. Köy minibüslerinde koltuk numarası yok ama her yolcunun yeri, bıraktıkları bir eşya ( palto, süpürge, poşet, tuz…) ile ayrılmıştı. Arka koltuğun bir önündeki yere kamera çantamı bıraktıktan sonra tekrar koltuk aralarında traktörcülerin doldurdukları mazot bidonlarına basa basa araçtan indim.

Göle’ye gelip de kelle paça yemeden kimse köyüne dönmezmiş. Biz de öyle yaptık. Paçayı yiyip Beyro’nun kahvesinde sayısız çay içerken köyden gelen insanların koşuşturması, aldıkları eşyaları durmadan minibüse taşımaları, Köprülü’ye hareket etme saatinin yaklaştığına işaretti.

Saatler 11.00’i gösterdiğinde Mızaret yoluna girdiğimizde arabada yolculardan başka canlıların da olduğunu gördüm. Yaylada büyütülmek için alınan civcivlerin koro halinde sesleri kasetçalardaki dertli türkülere adeta nakarat oluyordu. Mızaret rampasını geçip Göle Ovası’nı ardımızda bıraktık. Sol tarafımızda dizilen Sarıçam ormanlarından gelen mis kokular, araç içerisindeki mazot kokularını bastırıp hâkimiyeti eline geçirdi. Çölpenek yol ayrımından sola dönüp araç Köprülü’ye yönelince gözüm sağ tarafta kalan Kuri (Kola, Ziyaret) dağına takıldı. Burada “Keremin Taşı” diye bir taş olduğunu daha önce duymuştum. Keremin Taşı nerede? diye sorduğumda tüm yolcular söz birliği etmişçesine yamaçtaki bir kayalığı işaret ettiler. Mutlaka orayı da ziyaret etmek istiyordum.

Köprülü’ye vardığımızda güneş tam tepeden vuruyordu. Köprü Başı denen durakta fazla beklemedik. Yaylaya gidecek köylülerin ellerindeki eşyalarla tıka basa sıkışarak doldukları minibüs, yaylaya doğru yol aldı. Günorta köyünden geçince Yayladan öğle sağımlığı için gelen hayvanların da Çiya denen dağa doğru yol aldığını gördük.

Köprülü yaylasında o gün ayrı bir telaş, ayrı bir koşuşturma hakimdi. Ertesi gün Canibeg Yaylası’nda yapılacak olan Yayla Şenlikleri’ne hazırlıklar sürüyordu. Köprülü Yaylası, Bağırsak deresinden (Nevala Bağırsağı) gelen alabalık yatağı olarak tabir edilen bir çayla ikiye bölünmüş. Suyun ritimli akışının çıkardığı akordik seslere, uzaktan davulun sesi eşlik ediyordu. Ertesi gün yapılacak şenlikler için gelen davul zurna ekibinin bugünkü programında bir de düğün olduğunu misafir olduğumuz Cafer Emmi’nin evinde öğreniyoruz. Yirmi yıldan beridir görmediğim yayla düğününe gitmek için sabırsızlanıyordum. Çayın yanında ikram edilen kete ve çeçil peynirin tadını tatmanın mutluluğu ile kendimi davul zurna eşliğindeki halayda görüyorum. Yörenin düğünlerinin vazgeçilmezi olan davul zurna ekibi, saatlerce hiç yorulmadan çaldı. Oyun isimlerini merak edip sordum. Halaylarda, ağır bar, düz bar, Temur ağa, kasap, Bitlis, cenderme gibi oyunlar olduğunu söyledi köyün gençleri.

Canibeg Yayla Şenlikleri’nin yapılacağı sabahı uyandığınızda güneşi görseniz bile temmuz ayında olmanıza rağmen üşüdüğünüzü hissedersiniz. Rakım olarak yüksek yaylalar oldukları için yaz boyunca yaylarda sobalar hiç sönmezmiş. Erkenden Canibeg’e gitmek için yola koyulduk. Biz erken davrandığımızı düşünsek de yola çıktığımızda arabaların Canibeg’den geldiklerini gördük. Her ne kadar programlar saat dokuzda dense de tüm civar köyler, saat 07.00’den itibaren Canibeg’e akın etmişlerdi. Yılların özlemi, hasreti, gurbetten gelen gurbetçilerin özlemleri Canibeg’de harman olmuştu. Bazı aileler ta İstanbul’dan Canibeg Yayla Şenlikleri’ne katılmak için gelmişlerdi.

O gün Canibeg oldukça yoğun ve yorucu bir güne sahne olmuştu. Konserler, halaylar, konuşmacılar derken orman içlerindeki piknikçilerin ateşe verdikleri çağ kebaplar, pişirdikleri sac ekmeği, keteler, feseliler, bişiler, mafişler ve birçok yöresel yemekler gelen misafirlere ikram ediliyordu.

Canibeg Yaylası sarıçam ormanlarıyla kaplı, bin bir çiçeğin harman olduğu, soğuk suların yer aldığı bir bölgedir. Sınırı 5 km ötesinde Karapaça Mevkii dedikleri ve İpek Yolu’nun bir kolu olan Gürcü Yolu’na kadar gitmektedir. Çayırların tam ortasında bulunan Tek Çam’a ise asırlardır kimse dokunmamaktadır. Rivayete göre burası ismini Canip Bey’den almaktadır. Canip Bey bölgede zengin bir ağa olarak dilden dile anlatılmaktadır. Eli açık, gönlü açık, tüm yolcuların, kervanların uğrak yeri olan bir konağı varmış. 1878'de Rus işgalinden sonra Canip Beyin akıbeti bilinmemektedir. Halk bölgeyi Canibeg (Canibey) olarak anımsamaktadır. 1980’li yıllarda başlayan göçlerden sonra son yaylalar da yıkılıp terk edilse de gurbetçilerin ve burada yaşayan halkların, burayı piknik alanı olarak tercih ettikleri görülüyor.
……

Canibeg Şenliklerinin ertesi günü yüksek bir dağda halen kar olduğunu, temmuz ayında olmamıza rağmen erimediğini görünce orayı da ziyaret etmek istedim. Beraber yola çıktığım arkadaşlarım, oraya yürüyerek gidebileceğimizi söyleseler de iki saatlik bir yürüyüşten sonra tepeye varınca yoldaki pişmanlığımın yerini ayrı bir mutluluk aldı. İlk defa çıktığım Beroci Berfi denen nokta bölgenin en yüksek rakımlı tepesiydi. Tam tepe noktasından Göle Ovası’nı görmek mümkündür. Bir tarafta Erzurum Şenkaya Tetirkoş yaylası, diğer tarafta Olur Penesyert ve Nefsipenek yaylaları, önünde Serinçayır yaylası, tek bir noktadan tüm bölgeye hakim olunan bir noktadan Göle, Köprülü ve bölgeyi içine alan birçok kartpostal çektim.

Şenlikler bitmiş, ziyaretler tamamlanmış ertesi gün yolculuk için hazırlıklar başlamıştı. O gece misafir olduğumuz Sinezar Yengeden yörenin en çok hazırlanan yemeği Hengeli pişirmesini istedik. Hengel hazırlanıp pişirilinceye kadar dikkatlice tarifini de almaya başladım: 1 kg una 2 yumurta ile bir tutam tuz ilave edilerek bir derin kaba kulak memesi kıvamına gelecek şekilde yoğrulur. Daha sonra 5 veya 4 künde haline getirilir. Her bir künde yufka halinde açılıdır. Açılan yufkalar, ağaç peşkun üzerinde bir bıçak ile el desteği ile kare şeklinde kesilir. Daha sonra kesilen kare şeklindeki hamurlar büyük bir kazan içerisine konan sıcak su, iki yemek kaşığı tuz, bir çay bardağı sıvı yağ ile pişirilir. Bu pişirme süresi yaklaşık 10-15 dakikadır. Büyük kazan içerisindeki pişen kare şeklindeki hengeller büyük bir süzgeçten geçirilerek içi yoğurtlanmış bir tepsiye dökülür. Önceden hazırlanmış olan sarımsaklı yoğurt ilave edilir. Daha sonra tereyağında pembeleşmiş soğanlar hengelin üzerine ilave edilerek servise sunulur….

Erkan ÖZÇELİK
Yorumlar
coachoutlet - December 30 2016 06:04:15
Adidas Originals Store
Mens Adidas Shoes
adidas superstar outlet
Adidas Clearance
Adidas Nmd Salmon
Adidas High Tops Mens
Nmd Adidas For Sale
High Tops Uk
Adidas Nmd R1 Womens
Adidas Originals High Tops
Adidas Originals Nmd
Adidas Originals High Tops Mens
Adidas Nmd Mens
Mens Hi Tops
Armani Suit Cost
Emporio Armani Mens T Shirts
Armani Exchange Clothing
Armani Exchange Uk Sale
Armani Sale
Armani Exchange T Shirt Uk
Armani Exchange T Shirts Wholesale
Armani T Shirts Price
Emporio Armani Cheap
Armani Exchange Online Store
Armani Tracksuit Men
Armani Exchange Uk Store
Celine Bags Cheap
Authentic Celine Bags
Celine Factory Outlet
Celine Outlet Online
Celine Singapore Store
Black Celine Bag
Celine Factory Outlet
Celine Bag Uk Sale
Celine Nano Bag
Celine Mini Bag
Christian Louboutin.Fr
Christian Louboutin Origine
Chaussures Christian Louboutin
Christian Louboutin Shoes Black
Christian Louboutin Heels On Sale
Christian Louboutin Black Pumps Sale
Christian Louboutin Nude
Christian Louboutin Nude Heels
Christian Louboutin Usa
Red Christian Louboutin
Coach Outlet Sale
Wholesale Coach Cheap
Coach Handbags Australia
Cheap Coach Handbags
Coach Handbag
Sac De Cours Pas Cher
Original Coach Bags
Coach Diaper Bags On Sale Outlet
Coach Bag Shop
Coach Bags Clearance On Sale
Coach Outlet Usa Sale
Coach Espa?a
Bolsas Coach
Bolsa Coach
Bolsas Coach Outlet
Bolsos Coach Precios
Coach Bolsos Precios
Precios Bolsos Coach
Bolsos Coach Online
Coach Precios Bolsos
Comprar Bolsas Coach
Wholesale Coach Purse
[url=http://www.topbagstores.com ]Discounted Coach Purse[/url]
Coach Bags On Sale Uk
Coach Handbag Uk Price
Coach Handbags Yellow
Coach Purses Handbags
Coach Wallets Clearance
Clearance Coach Bags
Coach Handbags Uk Outlet
Coach Leather Handbags
Coach Handbag Uk
Leather Coach Purse
Coach White Handbag
Coach Red Handbag
Coach Black Leather Purse
Coach Leather Bag
Coach Brown Leather Purse
Coaches For Sale Uk
Coach Uk Sale
Coach For Sale Uk
Coach Purse Crossbody
Coach Euro Purse
White Coach Purse
Black And White Coach Purse
Pink Coach Purses
Red Coach Bag
Red Coach Discount Code
Coach Red Purse
Replica Michael Kors
Cheap Michael Kors Outlet
Michael Kors Ireland Outlet
Michael Kors Australia Sale
Michael Kors Handbags On Sale
Michael Kors Aus
Michael Kors Bag Australia
MK Outlet
Michael Kors Online Au
Cheap Handbags Australia
Michael Kors Australia
Michael Kors In Australia
Sac Michael Kors Marron
Sac Michael Kors Femme Pas Cher
Sac MK Pas Cher
Porte Clé Michael Kors
Michael Kors Cheap Online
Sac Micheal Kors
Michael Kors Hamilton
Michael Kors Logo
Michael Kors Handbags Outlet
Michael Kors Online Outlet
Michael Kors Purse
Outlet Michael Kors
Michael Kors.Com
Michael Kors Outlet Store
Michael Kors Selma
Michael Kors Outlet Canada Online
Michael Kors Handtaschen
Michael Kors Uhren Schweiz
Michael Kors Uhren Outlet
Michael Kors Sac
Michael Kors Jet Set
Michael Kors Taschen Schweiz
Sacs Michael Kors
Michael Kors Outlet Schweiz
Bolsos Michael Kors Rebajas
Michael Kors Bolsos Outlet
Designer Handbags Outlet
Bolsas Michael Kors Outlet
Michaelkors Uk
Michael Kors Bag Sale Uk
Www.Michaelkors.Com
Cheap Michael Kors
Michael Kor Bags
Www.Michaelkors.Co Uk
Michael Kors Uk Sales
MK Handbag
MK Bags On Sale
Micheal Cors
Michael Kors Stores Uk
Michael Kors Cheap
Selfridges Michael Kors Bag
Amazon Michael Kors
Michael Kors Watches Mens Uk
Amazon Michael Kors Watch
Michael Kors Cheap Watches Uk
Michael Kors Shop Uk
Michael Kors Bags Cheap
Cheap Michael Kors Wallet
Michael Kors Cheap Bags
MK Handbags Cheap
Michael Kors Cheap Purses
Michael Kors Bags Outlet Uk
Michael Kors Fulton Bag
Michael Kors Clutch Uk
Michael Kors Purses Outlet
Cheap Designer Handbags Uk
Michael Kors Discount Outlet
MK Outlet Store
Michael Kors Outlet Canada
MK Outlet Sale
Wholesale Michael Kors Purses
Michael Kors Replica
Cheap Micheal Kors
Cheap Micheal Kors Bags
Cheap Micheal Kors Purses
Michael Kors Handbags Wholesale
Wholesale MK Purses
MK Handbags Wholesale
Discounted Michael Kors Purses
Michael Kors For Cheap
Michael Kors Bags For Cheap
Cheap Michael Purses
Michael Kors Purses Wholesale
Michael Kors Wholesale Handbags
MK Purses For Cheap
Michael Kors Discount Handbags
Michael Kors Purse Cheap
Wholesale Michael Kors Bags
Michael Kors Bags Wholesale
Michael Kors Wholesale Purses
Cheap Michael Kor Purses
Cheap MK Purses Outlet
Cheap MK Tote Bags
Discount Michael Kors Purse
Cheap Michael Kors Totes
Cheap Michael Kors Handbag
MK Wholesale
Michael Kors Wholesale Bags
Micheal Kors Cheap
Cheap Michael Kors Crossbody
Michael Kors Wallet Cheap
Cheap Micheal Kors Purse
Micheal Kors Sale
Wholesale MK Handbags
Cheap MK Purses Wholesale
Wholesale MK Bags
Micheal Kors Handbag
MK Purse Cheap
Michael Kor Purses Wholesale
Michael Kors Cheap Purse
Michael Kors Official Website
Discount MK Purses
Michael Kors Crossbody Cheap
Cheapest Michael Kors Bags
Cheap MK Wallet
MK Cheap Bags
Michael Kors Uk Website
Michael Kors Cheap Wallets
MK Bag Cheap
Cheapest Michael Kors Tote
Discount Michael Kors Wallets
Cheap Michael Kors Hand Bags
Discount MK Bags
Michael Kors Outlet Bags
Cheap Michael Kor Handbags
Discounted Michael Kors Purse
Michael Kors Bags On Clearance
Leopard Print Coach Purse
Clearance Coach Purses
Coach Outlet Wallets
Coach Backpack Outlet
Coach Sale Uk
Coach Hobo Handbag
Coach Black Bag
Coach Purse For Sale
Coach Handbags On Sale
New Balance Sale Uk
New Balance 574 Uk
New Balance Women Black
New Balance Outlet Stores
New Balance Cheap Uk
Nike Free Run Tiffany Blue
Air Max 1 For Sale
Nike Outlet Store
Pandora Australia Sale
Pandora Factory Outlet Australia
Bracelet Pandora Charms
Grossiste Pandora Pas Cher
Boutique Pandora Paris
Bague Pandora Couronne
Bague Pandora Pas Cher
Pandora Charms Finland
Pandora Discount
Buy Pandora Charms Online
Pandora Jewelry Store Locator
Pandora Store Coupons
Pulsera Pandora Barata
Oferta Pandora
Cheap Pandora Charms Uk
Pandora Charms For Cheap
Buy Cheap Pandora Charms
Pandora Charms Cheap Online
Pandora Uk Online Shop
Cheap Pandora Jewelry
Cheap Genuine Pandora Charms
Pandora Bracelet Cheap
Cheap Authentic Pandora Charms
Pandora Charm Sale Uk
Pandora Website Uk
Pandora Charms Wholesale
Pandora Charms Locations
Pandora Clearance
Pandora Charms On Sale
Pandora Charms Online Cheap
Cheap Pandora Jewelry Online
Pandora Jewelry Cheap
Cheap Ray Ban Wayfarer
Ugg Boots Classic Mini
Ugg Bailey Button Chestnut
Uggs Boots Outlet
Uggs Bailey Bow Womens
Dillards Ugg Boots Clearance
Amazon Ugg Boots Sale
Where To Buy Ugg Boots
Ugg Boots Sale Usa
Wholesale Ugg Boots
Ugg Boot Sale Clearance
Ugg Ankle Boots With Laces
Ugg Slippers Womens
Clearance Ugg Boots
Uggs Chestnut
Ugg Sale Boots Clearance
Cheap Bailey Bow Uggs
Grey Uggs With Bows
Ugg Leather Ankle Boots
Pink Ugg Boots With Bows
Baby Girl Ugg Boots
Purple Ugg Boots Womens
Brown Leather Uggs
Cheap Womens Ugg Boots
Cheap Uggs Size 7
Cheap Uggs For Sale
Cheap Real Ugg Boots
Cheap Uggs Boots On Sale
Cheap Uggs For Sale Online Outlet
Cheap Uggs For Women
Ugg Boots Sale Cheap
Cheap Ugg Boots Size 8
Cheap Ugg Style Boots
Uggs On Sale Cheap Online
Uggs On Sale For Women Cheap
Uggs Discount
Cheap Uggs Outlet
Yeezy Shoes Cheap
Yeezys Outlet Cheap
Cheap Yeezys For Sale
Cheap Yeezy Shoes Outlet
Yeezy Shoes For Women
Where To Buy Yeezys Cheap
Adidas Yeezy 350 Boost Buy
Adidas Yeezy Boost 750
Adidas Yeezy Boost 350 V2
Adidas Yeezy Boost Uk
Yeezy Red October Price
Adidas Yeezy Boost Price
Adidas Yeezy Boost Online
Adidas Yeezy Shoes Cheap
Adidas Yeezy Boost Restock
Yeezy Tennis Shoes
Red October Yeezys For Sale
Kanye West Shoes For Sale
Yeezy Shoes Black
Yeezy Shoes For Sale
Fake Yeezy For Sale
Tiffany Blue Nike Free Run
Jersey Real Madrid
Black Real Madrid Jersey
Buy Barcelona Jersey
Cheap Jerseys Usa
Atletico Madrid Away Jersey
Cheap Replica Soccer Jerseys
A's Jersey
Soccer Uniforms Wholesale
Yorum Gönder
Yorum Gönderebilmek için Üye Girişi yapmalısınız yada Sitemize Üye Olmalısınız.
Oylama
Sadece üyeler oylayabilir.

Lütfen Üye olun yada Üye girişi yapın.

Henüz bir oylama yapılmamış.
Etkinlik takvimi
Mart 2018  Nisan 2018  Mayıs2018
PSÇPCCP
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30       
Sanal Mezarlık

ÖZYURT PANSİYON

Polat Oto

Reklam

Videoları İzle

Yaylaları İzle

Köprülü Yaylası Videoları için tıkla

Giriş
Kullanıcı Adı

ŞifreHenüz Üye Değil Misiniz?
Buraya tıklayarak üye olabilirsiniz.

Şifreni mi unuttun?
Yeni bir tane istemek için buraya basın.
Kısa Mesajlar
Mesajınızı gönderebilmeniz için üye olmanız yada üye girişi yapmanız gerekmektedir.

fikri hoca
11/03/2016 19:16
Yüce ALLAH,a duan hastahanede ve evlerinde hasta olan ve şifa bekleyenlere ALLAH Hayırlı şifalar nasip etsin E FİKRİ HOCA

fikri hoca
11/16/2015 10:07
ARZU VE İSTEYİM/ Tüm hastahanelerden ve evlerinden hasta olan bay ve bayan kardeşlerime yüce ALLAH. tan acil şıfalar dilerim.Dermansız hastalık vermesin İNŞALLAH,amin. E İMAM FİKRİ HOCA

fikri hoca
10/18/2015 16:23
Hastahanede veya evlerinde hasta olanlara ALLAH,tan hayırlı acil şifalar dilerim.E İMAM FİKRİ HOCA

fikri hoca
06/26/2015 19:19
tüm hastalara yüce ALLAHtan acil şifalar dilerim E İMAM FİKRİ HOCA