Ana Sayfa · Köşe Yazarları · Dost Siteler · Haber Katagorileri
Ana Menü
Ana Sayfa
Köşe Yazarları
Düğünler Takvimi
Komşularımız
Dost Siteler
Haber Katagorileri
Bize Yazın
Site İçi Arama
Makale Gönder
Haber Gönder
Yararlı Linkler

***KÖPRÜLÜ***
Köprülü Tarihçesi
Köprülüler Rehberi
Köprülü Belediyesi
Köprülü Derneği
Köprülü Tlf.Rehberi
Geleneklerimiz
Manilerimiz
Hastaneler Rehberi
Dêngbej Dinle
Kürtçe Dinle
Kuran Dinle
--------
Ziyaretçi Mesajları
***Resimler **
2008 Videoları -1-
2008 Videoları -2-
2011 Videolar
**Sanal Mezarlık**
Nostalji-1-
Nostalji-2
Anadolu kızları video
En Son İnceleme
Ardahanın Yolları - ...
KÖPRÜLÜ YAYLASINDA B...
Yeni Kanun İle Bilme...
YURT DIŞINDA BULUNAN...
İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENL...
Anket
Sitede Yayınlanan resimlerden memnunmusunuz?

Evet

Hayır

Ankete katılabilmek için üye olmanız yada üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Son Fıkralar
Toplam Fıkra -=[23]=-
Yanlış E-Mail
Eyi ki Dik Geldi
Bir Kuru Bir Pilav
Hasta Şikayeti
Poposunda Ne Kalmış?
Bugün Doğan Üyeler
ugur_tanci
FOTO LİMON

OLİMPİYAT

Aras Catering

Yeşil Göle

NAKLİYECİ

KÖPRÜLÜ YAYLASINDA BİRKAÇ GÜN
KÖPRÜLÜ YAYLASINDA BİRKAÇ GÜN
Özlemini çektiğim zaman artık gelmişti. Yirmi saatlik yolculuktan sonra Kosor’u geçince otobüsün hızının yer yer 20 km’ye kadar düştüğünde övüle övüle bitirilemeyen Yeşil Göle’ye yaklaştığımızı anladım. Kayalıklardan oluşan, sıra sıra dizilmiş, iki cephede de bitmek bilmez sarp dağlar, yüksekliğini görmeme izin vermeyerek “Haddini bil!” der gibi dikilmişlerdi. O dağların arasında yolculuk yaptığımda yukarıda boncuk gibi dizilen kayalıkların her an düşeceklermiş korkusu sardı beni. Tepemize kayalar yuvarlanmadan Karınca düzüne varınca sisler arasında gömülmüş Göley’e bir kilometre yol kalmış, Erzurum sınırını da yeni geçmiş bulunmaktaydık.

Göle’ye vardığımızda saatler sabahın 06.00’sını gösterseler de köylerden gelen yolcu minibüsleri de bizleri selamlarcasına çarşıdaki köy kahvelerinin önlerinde yerlerini almaya başlamışlardı.

Oltu Caddesi’nde bizleri bir merasim takımı edasıyla karşılayan kaşkacılarla beraber (at arabacılar) Kars Caddesi üzerinde bulunan Göle Terminali’ne aynı anda girdik.

Otobüsten inenlerin heyecanlarını, hasretle bekleyenlere sarılmaları, o duygusal anları izlerken Köprülü’den beni karşılayan Minibüsçü Naci’nin elimdeki valizi alması ile kendi dünyama ancak dönebilmiştim. Köy minibüslerinde koltuk numarası yok ama her yolcunun yeri, bıraktıkları bir eşya ( palto, süpürge, poşet, tuz…) ile ayrılmıştı. Arka koltuğun bir önündeki yere kamera çantamı bıraktıktan sonra tekrar koltuk aralarında traktörcülerin doldurdukları mazot bidonlarına basa basa araçtan indim.

Göle’ye gelip de kelle paça yemeden kimse köyüne dönmezmiş. Biz de öyle yaptık. Paçayı yiyip Beyro’nun kahvesinde sayısız çay içerken köyden gelen insanların koşuşturması, aldıkları eşyaları durmadan minibüse taşımaları, Köprülü’ye hareket etme saatinin yaklaştığına işaretti.

Saatler 11.00’i gösterdiğinde Mızaret yoluna girdiğimizde arabada yolculardan başka canlıların da olduğunu gördüm. Yaylada büyütülmek için alınan civcivlerin koro halinde sesleri kasetçalardaki dertli türkülere adeta nakarat oluyordu. Mızaret rampasını geçip Göle Ovası’nı ardımızda bıraktık. Sol tarafımızda dizilen Sarıçam ormanlarından gelen mis kokular, araç içerisindeki mazot kokularını bastırıp hâkimiyeti eline geçirdi. Çölpenek yol ayrımından sola dönüp araç Köprülü’ye yönelince gözüm sağ tarafta kalan Kuri (Kola, Ziyaret) dağına takıldı. Burada “Keremin Taşı” diye bir taş olduğunu daha önce duymuştum. Keremin Taşı nerede? diye sorduğumda tüm yolcular söz birliği etmişçesine yamaçtaki bir kayalığı işaret ettiler. Mutlaka orayı da ziyaret etmek istiyordum.

Köprülü’ye vardığımızda güneş tam tepeden vuruyordu. Köprü Başı denen durakta fazla beklemedik. Yaylaya gidecek köylülerin ellerindeki eşyalarla tıka basa sıkışarak doldukları minibüs, yaylaya doğru yol aldı. Günorta köyünden geçince Yayladan öğle sağımlığı için gelen hayvanların da Çiya denen dağa doğru yol aldığını gördük.

Köprülü yaylasında o gün ayrı bir telaş, ayrı bir koşuşturma hakimdi. Ertesi gün Canibeg Yaylası’nda yapılacak olan Yayla Şenlikleri’ne hazırlıklar sürüyordu. Köprülü Yaylası, Bağırsak deresinden (Nevala Bağırsağı) gelen alabalık yatağı olarak tabir edilen bir çayla ikiye bölünmüş. Suyun ritimli akışının çıkardığı akordik seslere, uzaktan davulun sesi eşlik ediyordu. Ertesi gün yapılacak şenlikler için gelen davul zurna ekibinin bugünkü programında bir de düğün olduğunu misafir olduğumuz Cafer Emmi’nin evinde öğreniyoruz. Yirmi yıldan beridir görmediğim yayla düğününe gitmek için sabırsızlanıyordum. Çayın yanında ikram edilen kete ve çeçil peynirin tadını tatmanın mutluluğu ile kendimi davul zurna eşliğindeki halayda görüyorum. Yörenin düğünlerinin vazgeçilmezi olan davul zurna ekibi, saatlerce hiç yorulmadan çaldı. Oyun isimlerini merak edip sordum. Halaylarda, ağır bar, düz bar, Temur ağa, kasap, Bitlis, cenderme gibi oyunlar olduğunu söyledi köyün gençleri.

Canibeg Yayla Şenlikleri’nin yapılacağı sabahı uyandığınızda güneşi görseniz bile temmuz ayında olmanıza rağmen üşüdüğünüzü hissedersiniz. Rakım olarak yüksek yaylalar oldukları için yaz boyunca yaylarda sobalar hiç sönmezmiş. Erkenden Canibeg’e gitmek için yola koyulduk. Biz erken davrandığımızı düşünsek de yola çıktığımızda arabaların Canibeg’den geldiklerini gördük. Her ne kadar programlar saat dokuzda dense de tüm civar köyler, saat 07.00’den itibaren Canibeg’e akın etmişlerdi. Yılların özlemi, hasreti, gurbetten gelen gurbetçilerin özlemleri Canibeg’de harman olmuştu. Bazı aileler ta İstanbul’dan Canibeg Yayla Şenlikleri’ne katılmak için gelmişlerdi.

O gün Canibeg oldukça yoğun ve yorucu bir güne sahne olmuştu. Konserler, halaylar, konuşmacılar derken orman içlerindeki piknikçilerin ateşe verdikleri çağ kebaplar, pişirdikleri sac ekmeği, keteler, feseliler, bişiler, mafişler ve birçok yöresel yemekler gelen misafirlere ikram ediliyordu.

Canibeg Yaylası sarıçam ormanlarıyla kaplı, bin bir çiçeğin harman olduğu, soğuk suların yer aldığı bir bölgedir. Sınırı 5 km ötesinde Karapaça Mevkii dedikleri ve İpek Yolu’nun bir kolu olan Gürcü Yolu’na kadar gitmektedir. Çayırların tam ortasında bulunan Tek Çam’a ise asırlardır kimse dokunmamaktadır. Rivayete göre burası ismini Canip Bey’den almaktadır. Canip Bey bölgede zengin bir ağa olarak dilden dile anlatılmaktadır. Eli açık, gönlü açık, tüm yolcuların, kervanların uğrak yeri olan bir konağı varmış. 1878'de Rus işgalinden sonra Canip Beyin akıbeti bilinmemektedir. Halk bölgeyi Canibeg (Canibey) olarak anımsamaktadır. 1980’li yıllarda başlayan göçlerden sonra son yaylalar da yıkılıp terk edilse de gurbetçilerin ve burada yaşayan halkların, burayı piknik alanı olarak tercih ettikleri görülüyor.
……

Canibeg Şenliklerinin ertesi günü yüksek bir dağda halen kar olduğunu, temmuz ayında olmamıza rağmen erimediğini görünce orayı da ziyaret etmek istedim. Beraber yola çıktığım arkadaşlarım, oraya yürüyerek gidebileceğimizi söyleseler de iki saatlik bir yürüyüşten sonra tepeye varınca yoldaki pişmanlığımın yerini ayrı bir mutluluk aldı. İlk defa çıktığım Beroci Berfi denen nokta bölgenin en yüksek rakımlı tepesiydi. Tam tepe noktasından Göle Ovası’nı görmek mümkündür. Bir tarafta Erzurum Şenkaya Tetirkoş yaylası, diğer tarafta Olur Penesyert ve Nefsipenek yaylaları, önünde Serinçayır yaylası, tek bir noktadan tüm bölgeye hakim olunan bir noktadan Göle, Köprülü ve bölgeyi içine alan birçok kartpostal çektim.

Şenlikler bitmiş, ziyaretler tamamlanmış ertesi gün yolculuk için hazırlıklar başlamıştı. O gece misafir olduğumuz Sinezar Yengeden yörenin en çok hazırlanan yemeği Hengeli pişirmesini istedik. Hengel hazırlanıp pişirilinceye kadar dikkatlice tarifini de almaya başladım: 1 kg una 2 yumurta ile bir tutam tuz ilave edilerek bir derin kaba kulak memesi kıvamına gelecek şekilde yoğrulur. Daha sonra 5 veya 4 künde haline getirilir. Her bir künde yufka halinde açılıdır. Açılan yufkalar, ağaç peşkun üzerinde bir bıçak ile el desteği ile kare şeklinde kesilir. Daha sonra kesilen kare şeklindeki hamurlar büyük bir kazan içerisine konan sıcak su, iki yemek kaşığı tuz, bir çay bardağı sıvı yağ ile pişirilir. Bu pişirme süresi yaklaşık 10-15 dakikadır. Büyük kazan içerisindeki pişen kare şeklindeki hengeller büyük bir süzgeçten geçirilerek içi yoğurtlanmış bir tepsiye dökülür. Önceden hazırlanmış olan sarımsaklı yoğurt ilave edilir. Daha sonra tereyağında pembeleşmiş soğanlar hengelin üzerine ilave edilerek servise sunulur….

Erkan ÖZÇELİK
Yorumlar
coachoutlet - December 30 2016 06:04:15
Adidas Originals Store
Mens Adidas Shoes
adidas superstar outlet
Adidas Clearance
Adidas Nmd Salmon
Adidas High Tops Mens
Nmd Adidas For Sale
High Tops Uk
Adidas Nmd R1 Womens
Adidas Originals High Tops
Adidas Originals Nmd
Adidas Originals High Tops Mens
Adidas Nmd Mens
Mens Hi Tops
Armani Suit Cost
Emporio Armani Mens T Shirts
Armani Exchange Clothing
Armani Exchange Uk Sale
Armani Sale
Armani Exchange T Shirt Uk
Armani Exchange T Shirts Wholesale
Armani T Shirts Price
Emporio Armani Cheap
Armani Exchange Online Store
Armani Tracksuit Men
Armani Exchange Uk Store
Celine Bags Cheap
Authentic Celine Bags
Celine Factory Outlet
Celine Outlet Online
Celine Singapore Store
Black Celine Bag
Celine Factory Outlet
Celine Bag Uk Sale
Celine Nano Bag
Celine Mini Bag
Christian Louboutin.Fr
Christian Louboutin Origine
Chaussures Christian Louboutin
Christian Louboutin Shoes Black
Christian Louboutin Heels On Sale
Christian Louboutin Black Pumps Sale
Christian Louboutin Nude
Christian Louboutin Nude Heels
Christian Louboutin Usa
Red Christian Louboutin
Coach Outlet Sale
Wholesale Coach Cheap
Coach Handbags Australia
Cheap Coach Handbags
Coach Handbag
Sac De Cours Pas Cher
Original Coach Bags
Coach Diaper Bags On Sale Outlet
Coach Bag Shop
Coach Bags Clearance On Sale
Coach Outlet Usa Sale
Coach Espa?a
Bolsas Coach
Bolsa Coach
Bolsas Coach Outlet
Bolsos Coach Precios
Coach Bolsos Precios
Precios Bolsos Coach
Bolsos Coach Online
Coach Precios Bolsos
Comprar Bolsas Coach
Wholesale Coach Purse
[url=http://www.topbagstores.com ]Discounted Coach Purse[/url]
Coach Bags On Sale Uk
Coach Handbag Uk Price
Coach Handbags Yellow
Coach Purses Handbags
Coach Wallets Clearance
Clearance Coach Bags
Coach Handbags Uk Outlet
Coach Leather Handbags
Coach Handbag Uk
Leather Coach Purse
Coach White Handbag
Coach Red Handbag
Coach Black Leather Purse
Coach Leather Bag
Coach Brown Leather Purse
Coaches For Sale Uk
Coach Uk Sale
Coach For Sale Uk
Coach Purse Crossbody
Coach Euro Purse
White Coach Purse
Black And White Coach Purse
Pink Coach Purses
Red Coach Bag
Red Coach Discount Code
Coach Red Purse
Replica Michael Kors
Cheap Michael Kors Outlet
Michael Kors Ireland Outlet
Michael Kors Australia Sale
Michael Kors Handbags On Sale
Michael Kors Aus
Michael Kors Bag Australia
MK Outlet
Michael Kors Online Au
Cheap Handbags Australia
Michael Kors Australia
Michael Kors In Australia
Sac Michael Kors Marron
Sac Michael Kors Femme Pas Cher
Sac MK Pas Cher
Porte Clé Michael Kors
Michael Kors Cheap Online
Sac Micheal Kors
Michael Kors Hamilton
Michael Kors Logo
Michael Kors Handbags Outlet
Michael Kors Online Outlet
Michael Kors Purse
Outlet Michael Kors
Michael Kors.Com
Michael Kors Outlet Store
Michael Kors Selma
Michael Kors Outlet Canada Online
Michael Kors Handtaschen
Michael Kors Uhren Schweiz
Michael Kors Uhren Outlet
Michael Kors Sac
Michael Kors Jet Set
Michael Kors Taschen Schweiz
Sacs Michael Kors
Michael Kors Outlet Schweiz
Bolsos Michael Kors Rebajas
Michael Kors Bolsos Outlet
Designer Handbags Outlet
Bolsas Michael Kors Outlet
Michaelkors Uk
Michael Kors Bag Sale Uk
Www.Michaelkors.Com
Cheap Michael Kors
Michael Kor Bags
Www.Michaelkors.Co Uk
Michael Kors Uk Sales
MK Handbag
MK Bags On Sale
Micheal Cors
Michael Kors Stores Uk
Michael Kors Cheap
Selfridges Michael Kors Bag
Amazon Michael Kors
Michael Kors Watches Mens Uk
Amazon Michael Kors Watch
Michael Kors Cheap Watches Uk
Michael Kors Shop Uk
Michael Kors Bags Cheap
Cheap Michael Kors Wallet
Michael Kors Cheap Bags
MK Handbags Cheap
Michael Kors Cheap Purses
Michael Kors Bags Outlet Uk
Michael Kors Fulton Bag
Michael Kors Clutch Uk
Michael Kors Purses Outlet
Cheap Designer Handbags Uk
Michael Kors Discount Outlet
MK Outlet Store
Michael Kors Outlet Canada
MK Outlet Sale
Wholesale Michael Kors Purses
Michael Kors Replica
Cheap Micheal Kors
Cheap Micheal Kors Bags
Cheap Micheal Kors Purses
Michael Kors Handbags Wholesale
Wholesale MK Purses
MK Handbags Wholesale
Discounted Michael Kors Purses
Michael Kors For Cheap
Michael Kors Bags For Cheap
Cheap Michael Purses
Michael Kors Purses Wholesale
Michael Kors Wholesale Handbags
MK Purses For Cheap
Michael Kors Discount Handbags
Michael Kors Purse Cheap
Wholesale Michael Kors Bags
Michael Kors Bags Wholesale
Michael Kors Wholesale Purses
Cheap Michael Kor Purses
Cheap MK Purses Outlet
Cheap MK Tote Bags
Discount Michael Kors Purse
Cheap Michael Kors Totes
Cheap Michael Kors Handbag
MK Wholesale
Michael Kors Wholesale Bags
Micheal Kors Cheap
Cheap Michael Kors Crossbody
Michael Kors Wallet Cheap
Cheap Micheal Kors Purse
Micheal Kors Sale
Wholesale MK Handbags
Cheap MK Purses Wholesale
Wholesale MK Bags
Micheal Kors Handbag
MK Purse Cheap
Michael Kor Purses Wholesale
Michael Kors Cheap Purse
Michael Kors Official Website
Discount MK Purses
Michael Kors Crossbody Cheap
Cheapest Michael Kors Bags
Cheap MK Wallet
MK Cheap Bags
Michael Kors Uk Website
Michael Kors Cheap Wallets
MK Bag Cheap
Cheapest Michael Kors Tote
Discount Michael Kors Wallets
Cheap Michael Kors Hand Bags
Discount MK Bags
Michael Kors Outlet Bags
Cheap Michael Kor Handbags
Discounted Michael Kors Purse
Michael Kors Bags On Clearance
Leopard Print Coach Purse
Clearance Coach Purses
Coach Outlet Wallets
Coach Backpack Outlet
Coach Sale Uk
Coach Hobo Handbag
Coach Black Bag
Coach Purse For Sale
Coach Handbags On Sale
New Balance Sale Uk
New Balance 574 Uk
New Balance Women Black
New Balance Outlet Stores
New Balance Cheap Uk
Nike Free Run Tiffany Blue
Air Max 1 For Sale
Nike Outlet Store
Pandora Australia Sale
Pandora Factory Outlet Australia
Bracelet Pandora Charms
Grossiste Pandora Pas Cher
Boutique Pandora Paris
Bague Pandora Couronne
Bague Pandora Pas Cher
Pandora Charms Finland
Pandora Discount
Buy Pandora Charms Online
Pandora Jewelry Store Locator
Pandora Store Coupons
Pulsera Pandora Barata
Oferta Pandora
Cheap Pandora Charms Uk
Pandora Charms For Cheap
Buy Cheap Pandora Charms
Pandora Charms Cheap Online
Pandora Uk Online Shop
Cheap Pandora Jewelry
Cheap Genuine Pandora Charms
Pandora Bracelet Cheap
Cheap Authentic Pandora Charms
Pandora Charm Sale Uk
Pandora Website Uk
Pandora Charms Wholesale
Pandora Charms Locations
Pandora Clearance
Pandora Charms On Sale
Pandora Charms Online Cheap
Cheap Pandora Jewelry Online
Pandora Jewelry Cheap
Cheap Ray Ban Wayfarer
Ugg Boots Classic Mini
Ugg Bailey Button Chestnut
Uggs Boots Outlet
Uggs Bailey Bow Womens
Dillards Ugg Boots Clearance
Amazon Ugg Boots Sale
Where To Buy Ugg Boots
Ugg Boots Sale Usa
Wholesale Ugg Boots
Ugg Boot Sale Clearance
Ugg Ankle Boots With Laces
Ugg Slippers Womens
Clearance Ugg Boots
Uggs Chestnut
Ugg Sale Boots Clearance
Cheap Bailey Bow Uggs
Grey Uggs With Bows
Ugg Leather Ankle Boots
Pink Ugg Boots With Bows
Baby Girl Ugg Boots
Purple Ugg Boots Womens
Brown Leather Uggs
Cheap Womens Ugg Boots
Cheap Uggs Size 7
Cheap Uggs For Sale
Cheap Real Ugg Boots
Cheap Uggs Boots On Sale
Cheap Uggs For Sale Online Outlet
Cheap Uggs For Women
Ugg Boots Sale Cheap
Cheap Ugg Boots Size 8
Cheap Ugg Style Boots
Uggs On Sale Cheap Online
Uggs On Sale For Women Cheap
Uggs Discount
Cheap Uggs Outlet
Yeezy Shoes Cheap
Yeezys Outlet Cheap
Cheap Yeezys For Sale
Cheap Yeezy Shoes Outlet
Yeezy Shoes For Women
Where To Buy Yeezys Cheap
Adidas Yeezy 350 Boost Buy
Adidas Yeezy Boost 750
Adidas Yeezy Boost 350 V2
Adidas Yeezy Boost Uk
Yeezy Red October Price
Adidas Yeezy Boost Price
Adidas Yeezy Boost Online
Adidas Yeezy Shoes Cheap
Adidas Yeezy Boost Restock
Yeezy Tennis Shoes
Red October Yeezys For Sale
Kanye West Shoes For Sale
Yeezy Shoes Black
Yeezy Shoes For Sale
Fake Yeezy For Sale
Tiffany Blue Nike Free Run
Jersey Real Madrid
Black Real Madrid Jersey
Buy Barcelona Jersey
Cheap Jerseys Usa
Atletico Madrid Away Jersey
Cheap Replica Soccer Jerseys
A's Jersey
Soccer Uniforms Wholesale
chenyingyi99 - September 03 2018 05:46:12
adidas trainers uk
sac vanessa bruno
ray ban sunglasses
nike air max
prada sunglasses
longchamp handbags
jordan 31
babyliss pro nano titanium
ray ban pas cher
kobe 11
polo ralph lauren
air max
longchamp
adidas running shoes
dansko shoes
nike mercurial
true religion
stuart weitzman shoes
chrome hearts jewelry
parajumpers
dolce & gabbana
hermes bags
lebron shoes
hermes jewelry
polo ralph lauren
converse
wedding dress
louboutin pas cher
chaussure nike
skechers sneakers
guess
longchamp pas cher
michael kors canada
cheap jordan shoes
lacoste jeans
bcbg max azria
nike factory
bally shoes
pandora jewelry
coach factory outlet
pandora jewelry
michael jordan
nike roshe
nike canada
adidas superstar
replica watches
ferragamo belt
bottega veneta
rolex watches
abercrombie
bcbg dresses
diesel jeans
bottega veneta
air more uptempo
jordan 12
ralph lauren outlet
new balance shoes
nike air
balenciaga sneakers
cheap oakley sunglasses
nike air max 97
chi flat iron
bulgari jewelry
iphone cases
carson wentz jersey
fitflops outlet
mont blanc pens
nike free run
huf clothing
air jordan
cartier bracelet
burberry outlet
armani handbags
kevin durant jersey
new balance trainer
furla handbags
michael kors outlet
jordan 8
armani sunglasses
vans outlet
jordan 32
ai max
nike outlet online
beats headphones
montre pas cher
lululemon outlet
adidas outlet store
hermes bags
michael kors outlet online
nike air max 2017
jordan 6
michael jordan
bape clothing
nike pas cher
asics gel
tods shoes
adidas originals
jimmy choo shoes
kenzo clothing
clarks shoes
clarisonic mia
karen millen
prada outlet
mizuno
tommy hilfiger
nfl jerseys
kyrie 4
nike air force 1
fendi
reebok shoes
dsquared2 jeans
chrome hearts jewelry
nike shoes
michael kors
freshjive clothing
polo lacoste pas cher
occhiali oakley
giuseppe zanotti outlet
ghd
isabel marant shoes
hollister
aaron rodgers jersey
instyler
gucci shoes
guess canada
ferragamo
nike air max 90
nike roshe run
basket store
oakley glasses
timberland boots
oakley sunglasses
jordan
curry 3
roshe run
marc jacobs handbags
mac makeup
salomon shoes
montres
nike free
cheap oakley sunglasses
kobe 10
ralph lauren
beats headphones
reebok shoes
miu miu shoes
nike shoes
nike mercurial
dak prescott jersey
dior bags
alife clothing
burberry
herve leger dresses
abercrombie
softball bats
yeezy shoes
marc jacobs handbags
nike air max
michael kors
hermes
tory burch
vans pas cher
adidas zx flux
nike uk
nike store
nike huarache
air force one
ferragamo shoes
tory burch outlet
lacoste shoes
bottega veneta sunglasses
carrera sunglasses
ray ban sunglasses
hogan
designer sunglasses
dolce & gabbana
pandora uk
air max 95
prom dresses
adidas outlet store
dolce & gabbana
nike roshe run
jordan 4
mac cosmetics
bose headphones
softball bats
givenchy handbags
nike clothing
converse
adidas soccer
fendi handbags
jordan 6
coach outlet
dior sunglasses
soccer jerseys
true religion outlet
nike air max 2017
burberry
jordan 2
cheap jordans
air jordan
supra shoes
ray ban sunglasses
pandora bijoux
ray ban
g-star jeans
burberry handbags
nike mercurial superfly
vans scarpe
jordan shoes
salvatore ferragamo
michael kors handbags
bathing ape
jordan
tory burch
nike air zoom pegasus
antonio brown jersey
asics running shoes
replica watches
kobe bryant shoes
nike blazer
oakley sunglasses
nike air max
champion clothing
supra shoes
insanity
coach outlet online
ray ban
kids jordans
ferragamo
nike outlet store
calvin klein outlet
timberland pas cher
converse shoes
nike free run
prada handbags
mac makeup
jordan 3
marc jacobs handbags
brazil world cup jersey
adidas soccer cleats
adidas flip-flops
omega watches
insanity workout
basketball shoes
new balance soldes
lebron shoes
tn pas cher
kd 9
nike outlet
nike air max
jordans
oakley pas cher
fitflops
nike outlet
harry winston jewelry
england world cup jersey
nike shoes
nike roshe
bvlgari sunglasses
michael kors uk
michael kors handbags
jimmy choo
mont blanc pens
ray ban sunglasses
lunette oakley
kristaps porzingis jersey
longchamp outlet
ralph lauren outlet
gucci handbags
converse all stars
ray ban sunglasses
kate spade
chloe handbags
nike roshe
polo ralph lauren
nike air max
adidas crazy
adidas slides
nike outlet
nike air max
karen millen
ai max
adidas outlet
ray ban occhiali
hollister outlet
jimmy choo sunglasses
dolce & gabbana sunglasses
pandora bracciali
new balance
cartier sunglasses
adidas clothing
michael kors outlet
adidas shoes
kd 10
saint laurent handbags
oakley sunglasses
gentle monster sunglasses
balmain jeans
hogan shoes
mulberry
dsquared2 outlet
ghd hair straighteners
jordan 7
hermes birkin
jordan 1
air max 2018
arcteryx jackets
converse uk
polo ralph lauren
dansko outlet
michael jordan
cheap jerseys
air max
nike free
michael kors
chloe sunglasses
air max plus
keen sandals
burberry sunglasses
jordan 14
lululemon outlet
louboutin outlet
valentino
longchamp handbags
kate spade uk
argentina world cup jersey
nike air max 95
burberry sale
fendi sunglasses
asics gel
ferragamo sunglasses
ralph lauren
jordan clothing
fitflops
guess handbags
france world cup jersey
christian louboutin
converse outlet store
swarovski gioielli
flip flops
scarpe hogan
oakley vault
ed hardy
chanel outlet
christian louboutin
alexander mcqueen handbags
tiffany jewelry
michael kors outlet
jordan 10
air max 90
furla handbags
chloe handbags
red bottom shoes
nike air max 90
michael kors uk
jordan pas cher
nike vapor max
swarovski jewelry
ghd flat iron
jordan 9
oakley sunglasses
christian louboutin
celine handbags
lebron 11
cheap wedding dresses
kobe 12
barbour jackets
beats by dre
polo ralph lauren
burberry clothing
cheap wedding dresses
converse chuck taylor
christian louboutin shoes
nike roshe run
asics trainers
stuart weitzman
gucci outlet
swarovski crystal
10 deep clothing
curry 4
barbour
tommy hilfiger
beats pill
james harden jersey
nike free run
boy london clothing
curry 2
versace handbags
ferragamo shoes
oakley uk
sac longchamp
new balance femme
toms outlet
armani jeans
nike free
bijoux swarovski
kyrie irving jersey
puma shoes
replica watches
true religion outlet
air max 90
pandora charms
vibram fivefingers
montre homme
nike air max
links of london uk
giannis antetokounmpo jersey
chanel outlet
jordan 3
fossil handbags
adidas outlet store
abercrombie
jordan
orologi rolex
abercrombie and fitch
guess factory
cheap jerseys
pandora charms
dyson hair dryer
gucci belt
jordan 11
jordan 13
burberry outlet
toms shoes
calvin klein jeans
givenchy jewelry
chopard jewelry
jordan 5
iphone x case
sac michael kors
kevin durant shoes
chanel handbags
adidas outlet store
jbl headphones
tommy hilfiger pas cher
kevin durant shoes
jordan
nike blazer
christian louboutin pas cher
prada
nfl jerseys
jordan xx9
reebok outlet
true religion
goyard handbags
air force 1
new balance shoes
curry 5
timberland boots
michael kors outlet
air max 90
true religion jeans
nike blazer
manolo blahnik shoes
true religion jeans
nike kyrie 2
portugal world cup jersey
basketball jersey
belgium world cup jerseys
mizuno
adidas superstar
insanity workout
christian louboutin
basket nike
lunette ray ban
coach purse
mac cosmetics online
kates pade outlet online
sac michael kors
germany world cup jersey
longchamp outlet
kobe 9 elite
jordan 4
mizuno running shoes
golden goose sneakers
rolex watches
gucci outlet
vans outlet
spain world cup jersey
nike foamposite
2018.9.3xukaimin
Yorum Gönder
Yorum Gönderebilmek için Üye Girişi yapmalısınız yada Sitemize Üye Olmalısınız.
Oylama
Sadece üyeler oylayabilir.

Lütfen Üye olun yada Üye girişi yapın.

Henüz bir oylama yapılmamış.
Etkinlik takvimi
Ağustos 2018  Eylül 2018  Ekim2018
PSÇPCCP
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Sanal Mezarlık

ÖZYURT PANSİYON

Polat Oto

Reklam

Videoları İzle

Yaylaları İzle

Köprülü Yaylası Videoları için tıkla

Giriş
Kullanıcı Adı

ŞifreHenüz Üye Değil Misiniz?
Buraya tıklayarak üye olabilirsiniz.

Şifreni mi unuttun?
Yeni bir tane istemek için buraya basın.
Kısa Mesajlar
Mesajınızı gönderebilmeniz için üye olmanız yada üye girişi yapmanız gerekmektedir.

kunt312
08/16/2018 06:31
güncel [url=http://borsacanli.ne
t] borsa canlı [/url] ekranı ile sitemizden borsa verilerini anlık öğrenebilirsiniz.


fikri hoca
11/03/2016 19:16
Yüce ALLAH,a duan hastahanede ve evlerinde hasta olan ve şifa bekleyenlere ALLAH Hayırlı şifalar nasip etsin E FİKRİ HOCA

fikri hoca
11/16/2015 10:07
ARZU VE İSTEYİM/ Tüm hastahanelerden ve evlerinden hasta olan bay ve bayan kardeşlerime yüce ALLAH. tan acil şıfalar dilerim.Dermansız hastalık vermesin İNŞALLAH,amin. E İMAM FİKRİ HOCA

fikri hoca
10/18/2015 16:23
Hastahanede veya evlerinde hasta olanlara ALLAH,tan hayırlı acil şifalar dilerim.E İMAM FİKRİ HOCA

fikri hoca
06/26/2015 19:19
tüm hastalara yüce ALLAHtan acil şifalar dilerim E İMAM FİKRİ HOCA