Ana Sayfa · Köşe Yazarları · Dost Siteler · Haber Katagorileri
Ana Menü
Ana Sayfa
Köşe Yazarları
Düğünler Takvimi
Komşularımız
Dost Siteler
Haber Katagorileri
Bize Yazın
Site İçi Arama
Makale Gönder
Haber Gönder
Yararlı Linkler

***KÖPRÜLÜ***
Köprülü Tarihçesi
Köprülüler Rehberi
Köprülü Belediyesi
Köprülü Derneği
Köprülü Tlf.Rehberi
Geleneklerimiz
Manilerimiz
Hastaneler Rehberi
Dêngbej Dinle
Kürtçe Dinle
Kuran Dinle
--------
Ziyaretçi Mesajları
***Resimler **
2008 Videoları -1-
2008 Videoları -2-
2011 Videolar
**Sanal Mezarlık**
Nostalji-1-
Nostalji-2
Anadolu kızları video
En Son İnceleme
Ardahanın Yolları - ...
KÖPRÜLÜ YAYLASINDA B...
Yeni Kanun İle Bilme...
YURT DIŞINDA BULUNAN...
İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENL...
Anket
Sitede Yayınlanan resimlerden memnunmusunuz?

Evet

Hayır

Ankete katılabilmek için üye olmanız yada üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Son Fıkralar
Toplam Fıkra -=[23]=-
Yanlış E-Mail
Eyi ki Dik Geldi
Bir Kuru Bir Pilav
Hasta Şikayeti
Poposunda Ne Kalmış?
Bugün Doğan Üyeler
ugur_tanci
FOTO LİMON

OLİMPİYAT

Aras Catering

Yeşil Göle

NAKLİYECİ

Derneklerimiz
Hülya ARIK
Derneklerimiz

Dernek, dernekçilik gibi kavramların anlamlarını ve bu kurumların işlevlerini anlatan bazı bilgilendirme notları sayesinde son 1 ay içerisinde e-posta adresime gelen maillerinden öğreniyorum.

Derneklere, yerel temelde yapılan cemiyetçiliğe çok fazla ilgi duymuyorum. Hatta işlevselliğini yitirmiş hemşeri derneklerini önemsemiyorum. Birçok kişi için çok önemli olan ve birçok kesim tarafından dikkate alınan yerel cemiyetler; adlarında yer alan “sosyal yardımlaşma ve dayanışma” ibarelerine rağmen ya işlevsizlikten kapanma noktasına gelerek tabela derneklerine dönüşmüş yâda yıkamadıkları tabularla birlikte kabuklarına çekilmiş, beni ve benim kültürümü bana anlatmaktan başkada bir şey yapmıyor.

Ben zaten yaşamımın büyük bir kısmını geçirdiğim yöremdeki kültürle yoğrulduğum için kültürümü biliyorum. Hem de adına kültür derneği denen hemşeri lokallerinin başkanlarından daha iyi biliyorum kendi kültürümü… Kültürümüzü yaşatacağız, diyerek İstanbul’un bilmem neresinde faaliyet gösteren hemşeri derneğinin insanları bir araya toplayarak, bir düğün salonunda yardımlaşma adı altında gece düzenlemesi bana hiç doğru gelmiyor. Yâda dernek başkanlarının kendilerini nüfuzlu bir adam göstermek adına yolda çevirdiği ilgisiz insanların kollarından tutarak bir arabayla tıkıştırarak adı sanı bilinmeyen bir televizyon kanalında program yapan ozanın karşısına dikmenin kime ve kimlere ne faydası var? Dernek başkanlarının hemşerilerini TV programlarına götürmek, yöre ve kültür tanıtımdan daha çok büyük şehirde yaşan: ve iş güçten zaman bulamayıp ta bir yere çıkamayan insanlar için sosyal bir aktivite olur.

Memleketinin kültürünü yaşatmaya kararlı, idealist bir dernek yöneticisi çıkıp: “Ben yöremizden yetişen ozanlarımızı anlatan, bölgemizin kültürel öğelerine katkı sunan ozanların hayat felsefelerini, müziklerini anlatan bir belgesel, yapmak istiyorum” diyebiliyor mu?

Hayır!

Kocaman bir hayır cevabı alıyoruz burada.

Yozlaşmanın bütün hızıyla yayıldığı Anadolu’da Âşıklığı ve âşık geleneğini bizden başka bilenler var mı? Âşıklık geleneğine emek verenleri kutsayıp gün ışığına çıkarmak için bedel ödeyenlere sahip çıkan var mı?

Yok.

Âşıklık geleneğini yaşatmak ve sonraki kuşaklara aktarmak için emek veren aydınlarımız linç edilirken; Kültürü yaşatmak adına yola çıkan dayanışma derneklerimiz nerede?

Âşıklık geleneği Ardahan’ın en büyük manevi kültür öğesi iken, kültürel öğeleri kuşaktan kuşağa aktarmak bahanesiyle kurulan mahalli dernekler nerede?

Kültürü yaşatmak bahanesiyle kurulan derneklere karşı acımasız olmak istemiyorum. “Sezar’ın hakkı Sezar’a” mantığıyla hareketle yola çıkarak derneklerin haklarını vermek gerekirse; mademki ülkemde yozlaşma rüzgârı esiyor mademki memleketimde yok ola havası faal elbette ki benim temsilcilerimde bu rüzgâra yelken açacaktır. Örneğin: bodrum katlarda kurulan dernekler birer kültür evi yerine kahvehane olmuş başkanları da kareyi tamamlayan yedek eleman ve dernek başkanları kendi kapasitelerini yansıttığı “kültür evlerinde” okey ve batak kültürünü yaşatarak, kuşaktan kuşağa aktarmak için hayli uğraş veriyor.

Bodrum katlarda kurulan derneklerin tabelalarında kültürün yanı sıra yardımlaşma ve dayanışma gibi iki önemli unsurda yer alır. Lokal derneklerimizin isimlerinde yer alan yardımlaşma ve dayanışma hususunda hiçbir şey yapmama gibi bir çalışmaları var. Hiçbir şey yapmama felsefesi derneklerimizin yardımlaşma ve dayanışma hususunda ki temel kılavuzlarıdır.

Metropollerde kurulan hemşeri dernekleri; asıl amaçlarının dışında hareket ediyor, yerel dernekler işlevlerini yerine getirmiyor. Lokaller hedeflerinin dışında yol alıyor, hedeften sapan her fiil doğduğum coğrafyayı aydınlıktan ve medeniyetten bir adım daha uzağa götürüyor. İşlevinin dışında atılan her adım baba ocağımı ranta kurban ediyor.

Kutsal değerlerimin toplandığı mabedim olan, doğduğum coğrafyamın ranta alet edilmesine karşı çığlığa ses verecek yürekler kaldı mı acaba?

Hülya ARIK
Yorumlar
Henüz bir yorum gönderilmemiş.
Yorum Gönder
Yorum Gönderebilmek için Üye Girişi yapmalısınız yada Sitemize Üye Olmalısınız.
Oylama
Sadece üyeler oylayabilir.

Lütfen Üye olun yada Üye girişi yapın.

Henüz bir oylama yapılmamış.
Etkinlik takvimi
Ağustos 2018  Eylül 2018  Ekim2018
PSÇPCCP
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Sanal Mezarlık

ÖZYURT PANSİYON

Polat Oto

Reklam

Videoları İzle

Yaylaları İzle

Köprülü Yaylası Videoları için tıkla

Giriş
Kullanıcı Adı

ŞifreHenüz Üye Değil Misiniz?
Buraya tıklayarak üye olabilirsiniz.

Şifreni mi unuttun?
Yeni bir tane istemek için buraya basın.
Kısa Mesajlar
Mesajınızı gönderebilmeniz için üye olmanız yada üye girişi yapmanız gerekmektedir.

kunt312
08/16/2018 06:31
güncel [url=http://borsacanli.ne
t] borsa canlı [/url] ekranı ile sitemizden borsa verilerini anlık öğrenebilirsiniz.


fikri hoca
11/03/2016 19:16
Yüce ALLAH,a duan hastahanede ve evlerinde hasta olan ve şifa bekleyenlere ALLAH Hayırlı şifalar nasip etsin E FİKRİ HOCA

fikri hoca
11/16/2015 10:07
ARZU VE İSTEYİM/ Tüm hastahanelerden ve evlerinden hasta olan bay ve bayan kardeşlerime yüce ALLAH. tan acil şıfalar dilerim.Dermansız hastalık vermesin İNŞALLAH,amin. E İMAM FİKRİ HOCA

fikri hoca
10/18/2015 16:23
Hastahanede veya evlerinde hasta olanlara ALLAH,tan hayırlı acil şifalar dilerim.E İMAM FİKRİ HOCA

fikri hoca
06/26/2015 19:19
tüm hastalara yüce ALLAHtan acil şifalar dilerim E İMAM FİKRİ HOCA