Ana Sayfa · Köşe Yazarları · Dost Siteler · Haber Katagorileri
Ana Menü
Ana Sayfa
Köşe Yazarları
Düğünler Takvimi
Komşularımız
Dost Siteler
Haber Katagorileri
Bize Yazın
Site İçi Arama
Makale Gönder
Haber Gönder
Yararlı Linkler

***KÖPRÜLÜ***
Köprülü Tarihçesi
Köprülüler Rehberi
Köprülü Belediyesi
Köprülü Derneği
Köprülü Tlf.Rehberi
Geleneklerimiz
Manilerimiz
Hastaneler Rehberi
Dêngbej Dinle
Kürtçe Dinle
Kuran Dinle
--------
Ziyaretçi Mesajları
***Resimler **
2008 Videoları -1-
2008 Videoları -2-
2011 Videolar
**Sanal Mezarlık**
Nostalji-1-
Nostalji-2
Anadolu kızları video
En Son İnceleme
Ardahanın Yolları - ...
KÖPRÜLÜ YAYLASINDA B...
Yeni Kanun İle Bilme...
YURT DIŞINDA BULUNAN...
İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENL...
Anket
Sitede Yayınlanan resimlerden memnunmusunuz?

Evet

Hayır

Ankete katılabilmek için üye olmanız yada üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Son Fıkralar
Toplam Fıkra -=[23]=-
Yanlış E-Mail
Eyi ki Dik Geldi
Bir Kuru Bir Pilav
Hasta Şikayeti
Poposunda Ne Kalmış?
Bugün Doğan Üyeler
Bugün Doğan Üyemiz Bulunmamaktadır.
FOTO LİMON

OLİMPİYAT

Aras Catering

Yeşil Göle

NAKLİYECİ

Dernekçiliğin cılkı çıktı
Dernekçiliğin cılkı çıktı

Türkiye STÖlarının sahip olmadığı bir potansiyele sahip olan bazı derneklerde mevcuttur. Bu dernekler hem ülke geneline ..

Dernekçilik furyası yada komedisi KAİ’de öyle bir hal aldı ki artık illerin, ilçelerin değil aynı köyün iki dereneği ortaya çıkmaya başladı. Bir derneği beğenmeyen, yada tepki duyan köy dahi olsa 2. Derneği hemen faaliyete geçirmeye çalışıyor.

K.A.İ İllerinde aynı ilin adını taşıyan onlarca dernek ortaya çıkarken köy derneklerinde dahi aynı çatı altında insanların bir araya gelmesi her geçen gün dahada zorlaşmaktadır.

KAİ VAKFI ve KAİ Dernekleri STÖ ruhundan her geçen gün uzaklaşıp toplumsal işlevlerini iyice yitirip yanlızlaşırken, Ardahan adına ortaya çıkan 100’e yakın dernek’in büyük bir çoğunluğunda da tam bir komedi yaşanmaktadır.

(İstanbul genelinde Ardahan ve Kars açısından genel anlamda çok kötü, çürüyen bir STÖ yapılanması hakim olmasına rağmen, belkide Türkiye STÖ’larının sahip olmadığı bir potansiyele sahip olan bazı derneklerde mevcuttur. Bu dernekler hem ülke geneline hemde bölgeye örnek olabilecek bir yapılanmaya sahip. Kars Devrimci 78’liler Federasyonu, Ardahan Kültür Evi (Esenyurt), Ardahan Kültür ve Dayanışma Derneği (Kartal), AKYAD, Hoçvan Dernekler Federasyonu ve bazı köy dernekleri dışında KAİ illerinde dernekçilik ters tepmeye ve tersten çalışmaya başladı.)

2006’dan bu yana devam eden Ardahan Dernekler Federasyonu çalışmaları resmiyete kavuşmasına rağmen, ortaya çıkan federasyona gerekli sahiplenme yapılmadığı için dernekçilik furyası iyice zıvanadan çıktı.

Bu yıl yapılan (eylül 2010) KAİ AVCILAR HEMŞERİ KONSEYİ DERNEĞİNİN dayanışma gecesinde bir dernek daha ortaya çıktı. KARS ARDAHAN SANAYİCİ İŞ ADAMLARI DERNEĞİ (KARSİAD) diye. Dernek şu anda kurulum aşamasında.

Çıkış sebebi KAİ’de dernekçiliğin bitmesi. Yeni derneklerin kurulması yada ortaya çıkması ile dernekçilik alanında yaşanan komedi nasıl bitecektir bilemiyoruz ama bildiğimiz bir şey var Ardahan ve Kars’ı temsil adına ortaya çıkan yapılar sınırlı birkaç dernek dışında bölgeye inanılmaz derecede zarar veriyorlar. 20-30 yıllık geçmişi olan dernekler toplumun hiçi bir sorununa cevap olamıyor. Yönetimler öylesine yüzsüzleşmiş ve kişiliksizleşmişki halkın isyanı sövüp sayması bile onların umurunda değil.

Birileri Kars Ardahan sivil toplum yapılanmasının altına müthiş bir bölünme ve bitirme dinamitini koymuş. Toparlanmaya çalışıldıkşa dağılma ve bölünme daha da büyümektedir. Başarısız ve yüzsüz bir çok yönetim koltuklarına öyle yapışmışlar ki kongo kenesi gibi toplumu zehirlemektedirler.

İstanbul’da bulunan Ardahan ve Kars Derneklerinin durumunu gözden geçirip içine düştüğü durumu öncelikle bilimsel bir şekilde tartışmaya açması ve halkın sırtına kongo kenesi gibi yapışan çoğunun tabelasında il derneği yazan onlarca yüzlerce işlevsiz derneğin kapatılması veya rehabilite edilmesi gerekmektedir.Neredeyse yarım asırlık bir geçmişe sahip olan bazı dernekler ne bir fakirin derdine derman nede bir öğrenciye burs verme, ne düzenli yönetim kurul toplantıları, nede süreçle ilgili bir panel yada çalışma vb. yapamamaktadırlar.

Arka planda siyasetin, siyasi partilerin olduğu bir iki etkinlik yaparak (Dayanışma geceleri gibi) iyice rezil duruma düştükleri gibi kitlelerin gözünde iyice bitmektedirler.

Diğer taraftan tabelalarında il derneği yazan birçok il derneği cebe, tabelaya dönüştükleri gibi, temsil ettiklerini iddia ettikleri kitlelere yarardan çok zarar vermektedirler.

İstanbul açısından ele aldığımızda STÖ bakımından en geri yapılanmaya sahip olarak Kars ve Ardahan’ı n il-ilçe ve köy derneklerini görmekteyiz. Diğer iller yılda en az bir iki kez kendilerini ilgilendiren etkinliklerde bir araya gelmelerine rağmen Kars ve Ardahan derneklerinde bunu görmenin imkanı yok çünkü bu derneklerin büyük bir çoğunluğu birbirini doğru dürüst tanımıyor. Bugün KAİ yada Ardahan adı altında faaliyet gösteren derneklerin ezici bir çoğunluğu tabeladan ibaret birbrini tanımıyor. Birbirinden habersiz. Birbirlerinin etkinliklerine karşı duyarsız, körler ve sağırlar topluluğuna dönüşmüşlerdir.

Ezici bir çoğunluğunun, bir düğün bir cenaze olayında kitlelere mesaj çekecek bir SMS sistemleri bile yok. Bir başka deyişle kitlelerden kopuk olan bu dernekler aynı zamanda teknoloji özürlüdürler.

Ezici bir çoğunluğu temsil ettiğini iddia ettiği kitlenin kültürünü yansıtmaktan dahi çok çok uzak. Bölge ile ilgili etkinliklere bakıldığında bölgeyi temsilden çok, temsil edememe kültürel anlamda dahi net olarak görülmektedir.

Bir makalede yada yazıda toplumsal yozlaşma ve çürümeye yol açan sorunların tümünü ortaya koyma imkanımız yok ama Ardahan –Kars STÖ’larının acilen bilimsel anlamda teorilerini oluşturmaları ve dernekçiliğin yaşadığı bu rezaleti nasıl gideririz sorununu masya yatırmaları ve tartışmaları ve çözüm bulmaları gerekmektedir. Çünkü çürüyen bir toplumsal yapılanmada çürüme her alana iş, sanat, siyaset vb. yansıyarak toplumu ve toplumsal tüm katmanları tüketmektedir…

yusufsit@dogukultur.com

BU DERNEKLERİN BU PERVASIZLIĞI NEREYE KADAR DİDECEK BENDE ÇOK MERAK EDİYORUM DOĞRUSU
HADE HAYIRLISI HARLI OLACAĞINI......... ?
Yorumlar
Henüz bir yorum gönderilmemiş.
Yorum Gönder
Yorum Gönderebilmek için Üye Girişi yapmalısınız yada Sitemize Üye Olmalısınız.
Oylama
Sadece üyeler oylayabilir.

Lütfen Üye olun yada Üye girişi yapın.

Henüz bir oylama yapılmamış.
Etkinlik takvimi
Eylül 2018  Ekim 2018  Kasım2018
PSÇPCCP
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31     
Sanal Mezarlık

ÖZYURT PANSİYON

Polat Oto

Reklam

Videoları İzle

Yaylaları İzle

Köprülü Yaylası Videoları için tıkla

Giriş
Kullanıcı Adı

ŞifreHenüz Üye Değil Misiniz?
Buraya tıklayarak üye olabilirsiniz.

Şifreni mi unuttun?
Yeni bir tane istemek için buraya basın.
Kısa Mesajlar
Mesajınızı gönderebilmeniz için üye olmanız yada üye girişi yapmanız gerekmektedir.

torubots
10/03/2018 14:09
[url=http://siwienie.net.
pl/]http://siwienie.net.p
l/[/url]


kunt312
08/16/2018 06:31
güncel [url=http://borsacanli.ne
t] borsa canlı [/url] ekranı ile sitemizden borsa verilerini anlık öğrenebilirsiniz.


fikri hoca
11/03/2016 19:16
Yüce ALLAH,a duan hastahanede ve evlerinde hasta olan ve şifa bekleyenlere ALLAH Hayırlı şifalar nasip etsin E FİKRİ HOCA

fikri hoca
11/16/2015 10:07
ARZU VE İSTEYİM/ Tüm hastahanelerden ve evlerinden hasta olan bay ve bayan kardeşlerime yüce ALLAH. tan acil şıfalar dilerim.Dermansız hastalık vermesin İNŞALLAH,amin. E İMAM FİKRİ HOCA

fikri hoca
10/18/2015 16:23
Hastahanede veya evlerinde hasta olanlara ALLAH,tan hayırlı acil şifalar dilerim.E İMAM FİKRİ HOCA

Kısa Mesajlar Arşivi