Ana Sayfa · Köşe Yazarları · Dost Siteler · Haber Katagorileri
Ana Menü
Ana Sayfa
Köşe Yazarları
Düğünler Takvimi
Komşularımız
Dost Siteler
Haber Katagorileri
Bize Yazın
Site İçi Arama
Makale Gönder
Haber Gönder
Yararlı Linkler

***KÖPRÜLÜ***
Köprülü Tarihçesi
Köprülüler Rehberi
Köprülü Belediyesi
Köprülü Derneği
Köprülü Tlf.Rehberi
Geleneklerimiz
Manilerimiz
Hastaneler Rehberi
Dêngbej Dinle
Kürtçe Dinle
Kuran Dinle
--------
Ziyaretçi Mesajları
***Resimler **
2008 Videoları -1-
2008 Videoları -2-
2011 Videolar
**Sanal Mezarlık**
Nostalji-1-
Nostalji-2
Anadolu kızları video
En Son İnceleme
Ardahanın Yolları - ...
KÖPRÜLÜ YAYLASINDA B...
Yeni Kanun İle Bilme...
YURT DIŞINDA BULUNAN...
İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENL...
Anket
Sitede Yayınlanan resimlerden memnunmusunuz?

Evet

Hayır

Ankete katılabilmek için üye olmanız yada üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Son Fıkralar
Toplam Fıkra -=[23]=-
Yanlış E-Mail
Eyi ki Dik Geldi
Bir Kuru Bir Pilav
Hasta Şikayeti
Poposunda Ne Kalmış?
Bugün Doğan Üyeler
Bugün Doğan Üyemiz Bulunmamaktadır.
FOTO LİMON

OLİMPİYAT

Aras Catering

Yeşil Göle

NAKLİYECİ

Göle'ye Paramparçayız Caddesi
Göle'ye Paramparçayız CaddesiYazar: Mustafa KÜPELİ


Esenyurt'an Göle'ye uzatılan yardım ellerinden bahsedilecekse akla ilk önce Gürbüz Çapan gelecektir. Göle'de yapılan yoğun eleştiri trafiğinden nasibini alan Çapan, birçok hizmet yapabilecekken bu eleştiriler başlayınca geri durdu. Cumhuriyetin ilk yıllarından bu yana çözülemeyen kanalizasyon sorunu çözüldü. Kars ve Oltu Caddesinin yapımı vardı ki Yene Esenyurt'ta aynı merkezden başka bir yardım eli Esenyurt Belediye Başkanı Nemci Kadıoğlu'ndan geldi. Bu yatırım çok dikkate alındı ve yıllarca gündemden düşmeyeceğe benziyordu.


Sonra beklenmedik bir gelişme yaşandı. Cadde sokakların isimlerinin değiştirilmesinde belediye tarafından bir usul hatası yapıldı. Bu usul hatasından dolayı Necmi Kadıoğlu Bulvarı ve Gürbüz Süleymanoğlu Parkı olarak yapılan isimlendirmeler Göle Kaymakamı Sn. Şaban Akça tarafından haklı olarak veto edildi.


Belediyenin isim değişiklinde yaptığı usul hatası birçok tartışmayı da beraberinde getirdi. Kaymakamlıktan izin alınmadan yapılan geçersiz isim değişikliği, durduk yere gündemi işgal etti.Ardahan Belediyesi alt yapısını AB Hibe kredileri sayesinde tamamladı. Damal Belediyesi, Ortakent Belediyesi AB Hibelerinden yararlanan diğer belediyeler. Bir girişimci belediyelerimiz 1-2 trilyon civarında maddi destek sağlamış oldular. BELDES'in gönderdiği paraları, AB hibe kredilerine eklersek Göle Belediyemiz bu gün tartışması süren cadde ve parkın 10 mislini kolaylıkla ve tartışmasız yapabilirdi. Bu sayede Göle bu üzücü tartışmaları yaşamazdı. Madalyonun diğer yüzünde ise Sn. Kadıoğlu ve Süleymanoğlu'da bu kadar üzülmezlerdi.Biraz da bu hikayenin öncesine göz atalım: Siyaset zamanında ve yerinde yapılır. Göle'de tam zamanında yapıldı. Çünkü insanlar çamurdan bıkmış usanmıştı. Bu problemi çözen insana büyük minnet duyacaklardı. Bu problemi çözen veya problemin çözülmesine vasıta olan insanın ismi yaşatılacaktı. Bu bir fırsattı ve Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu bu fırsatı iyi değerlendirdi. Göle'de yapılan bu yatırımdan dolayı iki görüş ortaya konuldu: Bazılarımız bunun siyasi bir yatırım olmasına tepki gösterdi. Bazılarımız da yatırımın önemine odaklanarak, önemli olanın bu sorunu kimin çözdüğü değil, sorunun çözülmüş olmasıydı, diye düşündük.


Bu yatırımın siyasi bir yatırım olduğunu düşünenler, Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu'nun bu yatırımla Esenyurt'ta önemli bir nüfusa sahip olan Göleli potansiyelinin sempatisini toplamak olduğu üzerinde durdular. Bu görüşü seslendirenlere göre Başkan Kadıoğlu, bu yatırımın ardından Gölelilerin her toplantısında bu konuyu gündeme getirecek ve Göle için yaptığı hizmetleri anlatacak. Bu hesaba göre Göleliler, kendilerinin 100 senelik problemini çözen bu insanın karşısına siyasi rakip çıkarmayacak ve seçimlerde destekçisi olacaklar. Yine sonuç olarak bu yatırımın siyasi yönüne dikkat çeken insanlarımız, Gölelilerin kısa vadede yani yapılan yol konusunda kazandıklarını ancak uzun vadede siyasi bir projede kaybetmiş olacaklardı. Esenyurt'ta seçilebilecek Göleli bir belediye başkanı, Göle'ye daha büyük hizmetler verebilecekken, bu yatırımla Gölelilerin gönlü kazanılacak ama seçimler Gölelilerin tarafında kaybedilecekti.


Daha farklı dillendirilen enteresan konular da oldu: Mesela birilerine göre bu yatırımı Esenyurt'un eski Belediye Başkanı Gürbüz Çapan tarafından yapılsaydı, Kars Caddesinin ismi değişmez, Gürbüz Çapan Caddesi olmazdı. Birilerine göre de Kars'ın ismini caddeden silinmesi konusu Çapan'ın ve Muratoğlu'nun beceriksizliği yüzünden silindi.


Bu saatten sonra daha farklı düşünceler de ortaya atılabilir, bu normaldir.


Bütün yatırımlar, belli bir kesim tarafından mutlaka eleştirilir. Ancak zamanla bu hizmetin kimler tarafından hangi amaçla yapıldığı unutulur, hangi ihtiyacı gördüğü ve ne kadar önemli olduğu konuşulur.


Size çarpıcı bir örnek vermek istiyorum: Karadeniz oto yoluna 7 milyar dolar para harcandı. Sarp Kapı'dan Türkî Cumhuriyetler 925 kilometredir. Aktaş ve Türközü kapısı 200 küsür kilometredir. Gidin Ermenistan'a bütün dükkânlar Türk mallarıyla doludur. Ermenistan'a Trabzon'dan uçak kalkar. Karadenizliler Ermenilerle ortak şirketler kurup ticaret yapıyorlar. Bizim kapılarımız da Karadeniz lobisinin engeliyle kapalıdır. Posof Türközü kapısında sınır ticareti yok denecek kadar azdır. Sarp Kapısından ise her türlü mallar girip çıkıyor. Bu bizim beceriksizliğimiz değil de nedir? Kendi enerjimizi kendi içerimizde daha ne kadar tüketeceğiz?Biz Göle'ye 600 milyar alamamış ve Göle'yi gurbetteki bir sürü senaryoya kurban vermişiz. Göle AK parti İlçe Başkanı Sn. Cengiz Çapan'a her oturduğu yerde Başbakanı tanıdığını ve bakanlar hiçbir konuda bir dediğini iki etmediğini beyan etmekte. AK Partili Göle Belediyesine 600 Milyarlık BELDES projesinden yatırım alsaydı, bu olumsuzlukların hiçbiri yaşanmazdı.Gelelim Sn Muratoğluna: Bir caddenin isminin değişmesi o kadar kolay mıdır? Kars ve Oltu Caddesi Cumhuriyet zamanından beri var. Caddelerin isimlerinin silinmesi, şehirlerinin ruhunun silinmesine benzer. Buna rağmen isim değişikliğine gidilirken yasalar iyi incelenmeliydi ve Göle'de "veto" kavramı zihinlerimize yerleşmeseydi.


Bununla birlikte caddenin ismi değiştirilirken Gölelilerin geniş bir platformunda bu konu enine boyuna tartışılmalıydı. Derneklerin görüşleri alınmalıydı. Gölelilerin onayı alınmalıydı. Bir bütünün parçaları olduğumuz kanıtlanmalıydı. Göle Belediye Başkanı, Esenyurt Belediye Başkanı, Esenyurt Belediye Başkan Yardımcısı, Göle Kaymakamı ve Göleliler karşı karşıya gelip üzülmeselerdi.


Hal böyle olunca, herkes ayrılığa düşünce benden de caddeye birlik olmamız gerekirken sergilediğimiz tavrı anlatan bir isim teklifi var:


Paramparçayız Caddesi.


Mustafa KÜPELİYorumlar
Henüz bir yorum gönderilmemiş.
Yorum Gönder
Yorum Gönderebilmek için Üye Girişi yapmalısınız yada Sitemize Üye Olmalısınız.
Oylama
Sadece üyeler oylayabilir.

Lütfen Üye olun yada Üye girişi yapın.

Henüz bir oylama yapılmamış.
Etkinlik takvimi
Ağustos 2018  Eylül 2018  Ekim2018
PSÇPCCP
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Sanal Mezarlık

ÖZYURT PANSİYON

Polat Oto

Reklam

Videoları İzle

Yaylaları İzle

Köprülü Yaylası Videoları için tıkla

Giriş
Kullanıcı Adı

ŞifreHenüz Üye Değil Misiniz?
Buraya tıklayarak üye olabilirsiniz.

Şifreni mi unuttun?
Yeni bir tane istemek için buraya basın.
Kısa Mesajlar
Mesajınızı gönderebilmeniz için üye olmanız yada üye girişi yapmanız gerekmektedir.

kunt312
08/16/2018 06:31
güncel [url=http://borsacanli.ne
t] borsa canlı [/url] ekranı ile sitemizden borsa verilerini anlık öğrenebilirsiniz.


fikri hoca
11/03/2016 19:16
Yüce ALLAH,a duan hastahanede ve evlerinde hasta olan ve şifa bekleyenlere ALLAH Hayırlı şifalar nasip etsin E FİKRİ HOCA

fikri hoca
11/16/2015 10:07
ARZU VE İSTEYİM/ Tüm hastahanelerden ve evlerinden hasta olan bay ve bayan kardeşlerime yüce ALLAH. tan acil şıfalar dilerim.Dermansız hastalık vermesin İNŞALLAH,amin. E İMAM FİKRİ HOCA

fikri hoca
10/18/2015 16:23
Hastahanede veya evlerinde hasta olanlara ALLAH,tan hayırlı acil şifalar dilerim.E İMAM FİKRİ HOCA

fikri hoca
06/26/2015 19:19
tüm hastalara yüce ALLAHtan acil şifalar dilerim E İMAM FİKRİ HOCA