Ardahan Beyaza Büründü
Gönderen admin - November 04 2007 16:03:59
Ardahan kent merkezine yılın iyk karı yağdı..
Ardahan kent merkezine yılın iyk karı yağdı.. Ardahan'da akşam saatlerinde başlayan kar yağışı nedeniyle her taraf beyaza büründü.
Kar yağışının etkili olduğu Ardahan'ın Posof ilçesinde hasat vakti gelmediği için toplanmayan elmalar kar altında kaldı.
Ardahan kent merkezinde ve ilçelerinde etkili bir tipi ile birlikte gelen kar yağışı devam ediyor. Konuyla ilgili olarak Posoflu vatandaşlar, özellikle kar yağışı ardından don olayının yaşanabileceğini belirterek, bu şekilde ürünlerin zarar göreceğinden korktuklarını söylediler.
Haber: Alper Turgut/Fakir Yılmaz Foto: Fakir Yılmaz
3 Milyon insan göç etti..

Haber Metni

Doç. Dr. Yavuz Öztürkler Kars-Ardahan-Iğdır Veteriner Hekimleri Odası (VHO) tarafından Kars'ta yapılan Doğu Anadolu Veteriner Hekim Odaları İstişare Toplantısı'nın sonuç bildirgesi açıklandı. Kars VHO Başkanı Doç. Dr. Yavuz Öztürkler, Doğu Anadolu Bölgesi'nde son yıllarda 3 milyon insanın göç ederek üretimden koptuğunu söyledi.
Doç. Dr. Yavuz Öztürkler düzenlediği basın toplantısında, genelde ülke, özelde ise bölge boyutunda gerek mesleki ve gerekse hayvancılık sorunlarının bir çığ gibi büyüdüğünü, bu sorunlara artık çözüm bulanamadığını belirtti. Öztürkler, bugüne kadar yürütülen politikaların hayvancılığı ve hayvancılıkla geçinenleri bitirme noktasına getirdiğini dile getirerek, "Dolaylı olarak mesleğimiz saygınlığını yitirmektedir. Ülkemizdeki bu tablo en çok Doğu Anadolu Bölgesi'ni etkilemektedir. Her ne kadar ülkenin gelişmiş yörelerindeki büyük sermaye ile kurulan çiftlikler üzerinden ülkenin hayvansal gıdası götürülmeye çalışılsa da Doğu Anadolu Bölgesi'nin payı azalmaktadır. Edirne'de üretilen bir hayvansal ürünün Kars'ta satışa sunulması moral değerleri alt üst etmektedir. Bu durumda konuya sadece hayvan ürünleri potansiyeli olarak bakamayız. Bu bölgenin insanlarının geçim kaynağı hayvancılıktır. Payı ne olursa olsun bölge hayvancılığının kurtarılması sosyal açıdan bölgenin, ekonomik açıdan da ülkenin kurtulması anlamına gelmektedir." diye konuştu.
03/11/2007 Haber/Foto: Ajanslar